POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Vizat për në SHBA, ja këshillat që na jep Ambasada Amerikane

Ambasada amerikane ka postuar sot në faqen e saj në Facebook një këshillë për të gjithë personat që duan apo marrin një vizë për në SHBA. Ambasada këshillon që duhet patur kujdes në kërkesat që duhen ndjekur në mënyrë të tillë që të mos humbasë mundësia për të udhëtuar në të ardhmen.


Të premte të gëzuar! Sigurohuni që të ndiqni kërkesat e vizës tuaj gjatë kohës që jeni në SHBA në mënyrë që të mos rrezikoni mundësinë tuaj për të udhëtuar në të ardhmen. #PyetAnën

Ambasada e ShBA në Tiranë

Komento

Komente

  • Fat man: 02/06/2018 05:59

    Komentues "boston", nuk jeni mesuar me mashtrimet e Ambasades Amerikane ne Tirane? Nje ne tre per te mos thene nje ne kater persona qe aplikojne per cdo lloj vize sidomos turistike e merr vizen, te tjereve u merren dollaret per te paguar personelin e shumte te Ambasades me paga te larta (punojne me vetfinacim me sistemin komunist), pergjigja per te gjithe te refuzuarit eshte standarte: Nuk me krijon bindjen (punonjesit te ambasades)qe ke lidhje te forta me Shqiperine dhe mund te mos kthesh. Kjo eshte nje tallje per ne shqiptaret, te na tregoj lidhjen tone te lindur e rritur ne Shqiperi nje cop nepunesi nje kerthinjak apo kerthinjake, jane te papergatitur dhe profesionalisht jane toca.Kete qe po e them do t'a e ilustroj me nje rast ne mes qindra e mijerave rasteve qe u kane ndodhur qytetareve te ndershem shqiptare ne sportelet e Konsullates dhe me e bukura eshte se nuk mund te debatosh, por duhet t'u japesh buzeqeshje dhe ti thuash "feleminderit" me zor per injorimin dhe zhvleresimin qe te bejne, duke mos te paisur me vize. Vete kur jam paisur me vize mendoja qe te mos isha une i refuzuari, me sytte e mi ka pare shume te tilla, per te mos treguar edhe ndonje pergjigje idiote te nepunesit pas sporteli. Para disa vitesh nje i afem i imi aplikoj per vize ne Ambasaden Amerikane burre e grua bashke me djalin beqar ne moshen 26 vjec dhe i diplomuar jashte Shqiperise ne Itali, vajza e familjes graduohej per mbarimin e Universitetit dhe njekohesht martohej me nje qytetar Amerikan. Me te bere aplikimin te tre personave iu dha viza, djali i familjes pa bere muajin u kthye ne Shqiperi se kishte biznesin e tij shume fitim prures qe e drejtonte vete, por punes i do ndenjur mbi koke qe te ece edhe me mire, ndersa prinderit e tij ndenjen pak me shume se dy muaj dhe u kthyen. Me vone te dy prinderit aplikonin dhe merrnin viza nje vjecare, por pas disa vitesh djali i tyre aplikoj se ishte bere daje me mbese dhe nip, por ne menyre kategorike iu refuzua viza me pretendimin idiot qe e shpreha me siper. Dajes i NDALOHEJ te njihte nga prane mbesen dhe nipin si dhe te takohej me motren. Pra per te njejtin person Ambasada mban dy qendrime diametralisht te kunderta, cfare ka ndodhur me kete person asgje, thjesht nje teke e nepunesit te Ambasades por sic duket kane edhe nje plan per dhenie vizash, me parimin merru dollaret dhe mos i pais me vize. Gjate ketyre viteve personi ne fjale (djali) ka dale me dhjetra here jashte shteti si turist por edhe per kurse specializimi ne profesionin e tij dhe eshte mire e bukur ne Shqiperi. I dyti refuzim per vize i eshte bere ne 2017, sic duket punonjesi i konsullates ka pare ne kompjuter qe i eshte refuazuar viza njehere dhe nuk ka nguruar te thote JO, pra ky person nuk merr me vize ne Ambasaden Amerikane se eshte me "Biografi te Keqe", i eshte bere pis, mos e beso po deshe, por keto ndodhin ne kete Ambasade.

    Përgjigju
  • boston: 23/03/2018 12:31

    eshte frike te aplikosh per vize ne USA se ju te merni 180 dollare dhe pse I ploteson kushtet per te mare nje vize si visitor, nje rast pata une ftova burin e motres [ ajo ka vdekur ] per ti lehtesuar dhimbjen e humbjes se gruas, mosha 70 e tij , ai aplikoi ju I moret leket dhe vize nuk mori . Tani ska siguri te vi prape ju per moshat e medha duhet te beni perjashtim ti ktheni leket ose I jepni vize .faleminderit me respect.

    Përgjigju