Vizatimi i Ramës në kopertinën
e ‘Corriere della Sera’/ FOTO

Vizatimi i Ramës në kopertinën<br />e ‘Corriere della Sera’/ FOTO
Gazeta e njohur italiane “Corriere della Sera”, kopertinën e suplementit të kulturës e ka hapur me një vizatim të kryeministrit Edi Rama.
 
Vizatimi është realizuar mbi axhendën e një dite të ngjeshur pune më 10 Janar 2017, që ka qenë e mbushur me takime për Reformën në Drejtësi dhe atë Zgjedhore.
 
Në agjendë vërehen takimet e përpikta të shefit të ekzekutivit me ish-kryetarin e Komisionit të Reformës në Drejtësi, Xhafaj, që aktualisht është ministër i Brendshëm, Sekretarin e Përgjithshëm të Kryeministrisë Ëngjëll Agaçi, por edhe me Taulant Ballën, bashkëkryetar i komisionit për Reformën Zgjedhore.
 
Në një nga seksionet e jashtme, kryeministri Edi Rama është bërë pjesë e temës "Viva Arte Viva" të edicionit të 57-të të Bienales së Venecias.
 
Kuratorët dhe drejtuesit e Bienales kanë caktuar një kënd të veçantë për disa artistë të njohur e me reputacion ndërkombëtar në kompleksin Giardini.
 
Shqipëria në këtë ekspozitë ndërkombëtare përfaqësohet nga Leonard Qylafi dhe artisti tjetër shqiptar Sislej Xhafaj që përfaqëson Kosovën.
 
Ndërsa këndi ku ka ekspozuar Kryeministri Rama është një dhomë e madhe, ku duken një varg vizatimesh me ngjyra, gjeometrike që të japin përshtypjen e vizatimeve nëpër fletore, realizuar nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.
 
Kryeministri shqiptar Edi Rama ka marrë vëmendjen e audiencës në Bienalen e sivjetme të Venecias me veprat e prezantuara në kompleksin Giardini, një kënd i përcaktaur për artistët e veçntë, ku përfshihen edhe Pauline Curnier Jardin, Michel Blazy, Nevin Aladağ, Achraf Touloub, Irina Korina, Taus Makhacheva, Maria Lai, McArthur Binion, Edith Dekyndt, Hajra Ëaheed, Kananginak Pootoogook, Sebastián Díaz Morales dhe Luboš Plný.
 
Këta artistë, sipas një tjetër media, që shkruan sërish për Edi ramën, revista e artit “Artsy”, “janë për të thumbuar Bienalen”.
edi rama
Kopertina e suplementit të kulturës së "Corriere della Sera" 

dy.b/shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Turizmi premtues, po evazioni?! Tatimet ‘zbarkojnë’ te bizneset: A deklarojnë paga reale e lëshojnë fatura?

Turizmi premtues, po evazioni?! Tatimet ‘zbarkojnë’ te bizneset: A deklarojnë paga reale e lëshojnë fatura?