Vizita e Cameron në Shqipëri, Meta: Shumë sekretarë kanë ardhur e ikur, por krimi mbetet problem madhor! Mbështetet nga qeveria e Ramës

 

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një konferencë për mediat komentoi edhe vizitën e sekretarit të Jashtëm britanik, David Cameron, i cili pritet të vijë në vendin tonë më 22 maj. Cameron pritet që të bëjë publik një plan mes dy qeverive për të luftuar krimin dhe korrupsionin.

Por Meta, tha se shumë sekretarë kanë ardhur e kanë ikur, por krimi sidomos në raportet mes Shqipërisë dhe Britanisë është një problem i madh, pasi sipas tij ka mbështetjen e qeverisë Rama.

“Sekretari është i mirëseardhur, shumë kanë ardhur dhe kanë ikur, problemi i krimit dhe korrupsionit vetëm është agravuar në Shqipëri. E sidomos në raportin mes Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe problemi i krimit të organizuar është një problem madhor për arsye se ky krim ka një mbështetje logjistike nga shteti i Ramës, në Britani por edhe kudo tjetër në Europë dhe Amerikën latine. Në 11 vjet Rama asnjëherë s’ka raportuar në kuvend lidhur me rezultatet e qeverisë për luftën kundër drogës, sipas detyrimit ligjor”, tha Meta.


Lajmi kryesor:

Sekretari i Jashtëm britanik më 22 maj në Tiranë, 'luftë' emigracionit të paligjshëm dhe plan kundër krimit! Takim me Ramën, Begajn e Hasanin


SI.E./E.B/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri

Euro 2024/ Portugalia kalon në fazën e 1/8, mposht 0-3 Turqinë! Ronaldo rekord të ri