Vjosa ka dalë nga shtrati, prefekti i qarkut Vlorë: Rritet niveli i lumit, nëse shkon në 7 e 60 metra japim alarmin

Lumi Vjosë ka dalë nga shtrati gjatë ditës së sotme por situata vijon të bëhet më shqetësuese pasi kemi rritje të nivelit të ujit.

Deri më tani niveli i lumit Vjosë ka shkuar në 7 e 20 metra. Sipas prefektit të qarkut Flamur Mamaj kur të shkojë 7 e 60 metra jepet sinjali i alarmit. Deri më tani në Selenicë kemi 13 hektarë tokë të përmbytur.

“Situata nuk mund të quhet problematike e kemi nën monitorim. Kemi gjithë ditën duke monitoruar situatën. Niveli aktual është 7 e 20 është një nivel i rritur për shkak edhe të baticës dhe erërave të forta. Kemi dhe rritje të kuotave në urën e Mifolit. Nivelet kanë rënë ndjeshëm si në përmet dhe në Memaliaj. Këto kuota na japin garancinë se nuk do kemi situatë emergjente.

Në duhet të kalojmë kuotat 7 e 60 që të fillojmë të marrim masat paraprake. Po të shikosh situatën meteorologjike apo çka ka ndodhur në këto 24 orë vlerësojmë se të paktën të gjitha dëmet e shkaktuara janë prej kushteve atmosferike dhe lumit shushica. 13 hektare tokë në Selenicë janë të përmbytur”, thotë ai.


Lajmi kryesor:

Reshjet/ Ishmi përmbyt tre fshatra! Rritjen prurjet në Drin e Mat! Vjosa merr përpara urën e Drashovicës! Del nga shtrati edhe Erzeni! Evakuohen 5 familje në Durrës


Be.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:×

Lajmi i fundit

John

Deputeti socialist Baraj humb nënën nga COVID, dedikimi prekës: Kur e dëgjoja tek rënkonte... përpiquni t'i izoloni të moshuarit, ndryshe do pendoheni