VKM/ Begaj merr 600 mijë lekë për mbulimin e shpenzimeve mjekësore

VKM/ Begaj merr 600 mijë lekë për mbulimin e shpenzimeve mjekësore

Me rreth të kuq, dora e fashuar e Begaj

TIRANË- Këshilli i Ministrave ka firmosur një vendim për t’i mbuluar Presidentit Bajram Begaj shpenzimet  mjekësore. Sipas VKM-së, kreu i shtetit do të marrë 600 mijë lekë. 

Nuk ka shumë detaje për kurimin e Begajt, ndërkohë që ky i fundit u shfaq me dorë të fashuar në vizitën që zhvilloi në Azerbajxhan, ku takoi homologun e tij. Në këtë vizitë u vu re se Begaj kishte dorën e fashuar.

Më pas u mësua, se Presidenti kishte pasur një problem me tendinë dhe për këtë arsye është detyruar të zhvillojë një ndërhyrje në dorën e djathtë. Fondi 600 mijë lekë që i është dhënë Begajt për të mbuluar shpenzimet e ndërhyrjes do të mbulohet nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor.

Në të njëjtën ditë, Këshilli i Ministrave ka vendosur që të japë edhe 1 200 000 milionë lekë për Klement Zgurin, këshilltar i Presidentit Begaj. Edhe Zgurit ky fond i është alokuar për mbulimin e pjesshëm të shpenzimeve të mjekimit.

VENDIM

Nr. 175, datë 24.3.2023

PËR MBULIMIN E SHPENZIMEVE TË MJEKIMIT TË Z. BAJRAM BEGAJ

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të ligjit nr. 84/2022, “Për buxhetin e vitit 2023”, dhe në vijim të vendimit nr. 23, datë 18.1.2023, të Këshillit të Ministrave, “Për financimin e shërbimeve shëndetësore spitalore nga skema e detyrueshme e sigurimeve të kujdesit shëndetësor për vitin 2023”, me propozimin e ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Këshilli i Ministrave.

VENDOSI:

Mbulimin e shpenzimeve të mjekimit të z. Bajram Begaj, në masën 600 000 (gjashtëqind mijë) lekë. Ky fond të përballohet nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Pagesa të bëhet me paraqitjen e faturave përkatëse të institucionit të kurimit. Ngarkohen Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

ZËVENDËSKRYEMINISTËR

Belinda Balluku

....

VENDIM

Nr. 176, datë 24.3.2023

PËR MBULIMIN E PJESSHËM TË SHPENZIMEVE TË MJEKIMIT TË Z. KLEMENT ZGURI

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të ligjit nr. 84/2022, “Për buxhetin e vitit 2023”, dhe në vijim të vendimit nr. 23, datë 18.1.2023, të Këshillit të Ministrave, “Për financimin e shërbimeve shëndetësore spitalore nga skema e detyrueshme e sigurimeve të kujdesit shëndetësor për vitin 2023”, me propozimin e ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Këshilli i Ministrave

VENDOSI:

Mbulimin e pjesshëm të shpenzimeve të mjekimit të z. Klement Zguri, në masën 1 200 000 (një milion e dyqind mijë) lekë.

Ky fond të përballohet nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor.

Pagesa të bëhet me paraqitjen e faturave përkatëse të institucionit të kurimit.

Ngarkohen Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

ZËVENDËSKRYEMINISTËR

Belinda Balluku

Vendimi për alokimin e 600-mijë lekëve për Begajn

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 28/03/2023 02:34

  Problemin qe ka patur z.Begaj e ka patur dhe i ndjeri babai im dhe e bezdiste shume dhe kam pare plot njerez te tjere qe e kane,por sot mund te kurohet dhe pa nderhyrje kirurgjikale.

  Përgjigju
 • vlora 1: 27/03/2023 13:26

  PLEHRA.Vetem kete fjale meritoni

  Përgjigju
 • Artan: 27/03/2023 13:11

  Pak do merrka

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Qëlloi në ajër me armë zjarri pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55 vjeçari! Në pranga edhe 25 vjeçari që nuk rrëfeu shkaqet e sherrit (EMRAT)

Qëlloi në ajër me armë zjarri pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55 vjeçari! Në pranga edhe 25 vjeçari që nuk rrëfeu shkaqet e sherrit (EMRAT)