Vladimir Putin rrit shpenzimet për ushtrinë, firmos buxhet rekord për mbrojtjen

Vladimir Putin rrit shpenzimet për ushtrinë, firmos buxhet rekord për mbrojtjen

Vladimir Putin

Teksa ushtria ruse po e vazhdon luftën prej agresori në Ukrainë Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka planifikuar një buxhet rekord për mbrojtjen.

Buxhetin për tre vitet e ardhshme, e nënshkroi të hënën, ndërsa shpenzimet do të rriten për 25%.

Në buxhet llogariten shpenzime në vitin 2024 në vlerë 415 miliardë dollarë, me një deficit që pritet të jetë 9.5 miliardë dollarë.

Një pjesë e buxhetit rus është e fshehtë, pasi Kremlini përpiqet t’i mbajë të fshehta planet ushtarake dhe t’i shmangë kritikat për luftën në Ukrainë.

 

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 28/11/2023 02:35

    /Topa ne vend te gjalpit/?!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

'S'do e harroj kurrë këtë gol', Asllani: Tani do qeras të gjithë shokët te Interi! Faqet e para të mediave italiane flasin për shqiptarin

'S'do e harroj kurrë këtë gol', Asllani: Tani do qeras të gjithë shokët te Interi! Faqet e para të mediave italiane flasin për shqiptarin