Vllaznia fiton me Dinamon dhe merr vendin e dytë, Tirana e Laçi ndahen në barazim! Superliga rikthehet të enjten

Vllaznia fiton me Dinamon dhe merr vendin e dytë, Tirana e Laçi ndahen në barazim! Superliga rikthehet të enjten

Momente nga ndeshjet

Superliga shqiptare e futbollit mbylli javën e 25-të. Të hënën nën dritën e prozhektorëve u zhvilluan dy duele, me Dinamon që humbi 0-1 në "shtëpi" me Vllazninë, ndërsa Tirana dhe Laçi barazuan 1-1 në "Elbasan Arena".

Në Durrës, Vllaznia e Qatip Osmanit ia doli të fitonte me vendasit e Dinamos. Duhej supergoli i Rejan Alivodës në minutën e 28-të që ndeshja të fliste për shkodranët, teksa Dinamo e mbylli ndeshjen me një lojtar më pak pas daljes me karton të kuq të Rustem Hoxhës. Tanimë Vllaznia me 43 pikë merr vendin e dytë në klasifikim, duke vijuar formën e mirë me Qatip Osmanin në stol.

Në "Elbasan Arena", Tirana dhe Laçi barazuan 1-1. Trajneri i bardhebluve Erbim Fagu debutoi me një tjetër barazim edhe në Superligë, duke vuajtur organikën e pakët në stol. Ndeshja nisi "malore" për Laçin, që pa Paulo Junior të dilte me karton të kuq pas 19 minutash lojë. Sfida u zhbllokua nga Regi Lushkja në minutën e 54, para se Myrta të barazonte në të 79 minutë. Vetëm dy minuta në fushë iu deshën të riut për të vendosur ekuilibrat.

Tanimë java e 26-të e Superligës zhvillohet të enjte dhe të premte, me "Klasiken" Vllaznia - Tirana që luhet në "Loro Boriçi".

JAVA 26

Laçi-Skënderbeu                 01.03.2024          13:30

Egnatia-Dinamo                  01.03.2024          13:30

Partizani-Kukësi                  01.03.2024          17:00

Vllaznia-Tirana                    02.03.2024          17:00

Teuta-Erzeni                        02.03.2024          17:00

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:24
Superliga e shtegtimeve, tre klubet emblematike nuk mbledhin as 200 tifozë në dy stadiume


Tirana, Vllaznia dhe Dinamo ishin dje në fushë për raundin e 25-të në Superligë. Në stadiumin "Elbasan Arena" Tirana barazoi 1-1 me Laçin, ndërsa në "Niko Dovana" të Durrësit "vendasit" e Dinamos humbën 0-1 me Vllaznisë.

Ajo që binte në sy në këto dy duele ishte qetësia në shkallët e stadiumit, me klubet që në total nuk kishin mbledhur as 200 tifozë. Veç ndeshjeve që u luajtën në fusha asnjëanëse, edhe formula e garës me "Final Four" bën që interesi i tifozëve të jetë i ultë.

Dinamo këtë sezon ka përdorur si "shtëpi" stadiumin "Niko Dovana" në Durrës, teksa Tirana këtë javë u detyrua të shtegtonte pasi "Air Albania" ishte i zënë dhe "Selman Stërmasi" në gjende jo optimale.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

KPA shkarkon prokurorin Erjon Pano

KPA shkarkon prokurorin Erjon Pano