MOBILIZIMI/ Vlora, shtëpi e hapur për të gjithë shqiptarët! Leli: Do bëjmë më të mirën për të prekurit nga tërmeti

Me qindra qytetarë të zonave të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit të strehuar në  Vlorë po rikthehen në vendbanimet e tyre, duke ju kthyer kështu normalitetit të përditshëm. Më shumë se gjysma e tyre janë larguar nga qyteti bregdetar, ku aktualisht nga 1500 banorë që gjendeshin në Vlorë që nga e marta, kanë mbetur vetëm 550, të cilët vijojnë të jenë ende të akomoduar në hotele të ndryshme.

Kryetari i bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, i cili ka ndjekur hap pas hapi situatën, është shprehur se dyert e vlonjatëve do të jenë gjithmonë të hapura për këdo, në çdo situatë.

“Vlora në këto ditë pas tërmetit ishte një shtëpi e hapur për të gjithë shqiptarët. Për të gjithë ato që patën probleme me tërmetin. Dhe mikpritja e vlonjatëve ka qenë fantastike. Ne jemi duke bërë organizimin me njësitë hoteliere. Patëm edhe një takim në orët e para të mëngjesit, ashtu siç i kemi pasur herë pas here. Jemi edhe në kontakt online 24 orë për çdo problem që ato kanë, apo që banorët e ardhur kanë. Kemi prapë një takim tjetër për të parë numrin e banorëve nga Durrësi apo Tirana që janë në njësitë hoteliere dhe në bashkëpunim me qeverinë shqiptare dhe Shtabin e Menaxhimit të kësaj krize që ka prekur zemrat e shqiptarëve të gjejmë hapësirën e duhur dhe të bëjmë më të mirën për akomodimin e njerëzve jo vetëm në Vlorë, por në të gjithë Shqipërinë”, - tha kryebashkiaku i Vlorës Dritan Leli. 

Tërmeti i së martës la pas 51 viktima, me qindra të plagosur dhe dëme mjaft të mëdha materiale, duke bërë që me mijëra qytetarë të zonave të prekura nga lëkundjet sizmike 6.4 të shkallës riter, të largohen drejt qyteteve të ndryshme të Shqipërisë, siç është Vlora, por edhe jashtë kufijve.


Lajmi kryesor:

MOBILIZIMI/ "S'kam besim tek ju!" Rama- ndërtuesve: Me supervizor nga shteti mbi kokë, sipas standartit tonë!


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?



×

Lajmi i fundit

Përplasi për vdekje këmbësoren në Kombinat, arrestohet 38-vjeçari në Tiranë

Përplasi për vdekje këmbësoren në Kombinat, arrestohet 38-vjeçari në Tiranë