VLORË/ Shkelën rregullat e qarkullimit rrugor, pezullohen 6 patenta, vendosen 1391 gjoba, vazhdon ndëshkimi i  shoferëve të papërgjegjshëm

VLORË- Vazhdojnë kontrollet në të gjitha akset rrugore, në Vlorë dhe në Sarandë, për të evidentuar dhe ndëshkuar të gjithë shoferët që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor.

Gjatë një jave, si rezultat i kontrolleve, duke përdorur radarë, dronë, kamera, aparate fotografike dhe alkooltestues dhe denoncimeve janë arrestuar 8 shoferë , si dhe është vënë nën hetim 1 tjerër, për veprat penale "Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor" dhe "Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt".

Janë pezulluar 6 leje drejtimi, nga të cilat 4 për drejtim automjeti në gjendje të dehur, 1 për tejkalim të normave të shpejtësisë dhe 1 për qarkullim në sens të kundërt. Është bllokuar 1 automjet i blinduar, drejtuesi i të cilit qarkullonte pa autorizimin përkatës për këtë kategori automjeti.

Janë vendosur gjithsej 1391 masa administrative, nga të cilat:

- 6 masa për tejkalim shpejtësie;

- 95 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit;

- 79  masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;

- 7 masa për përdorimin e aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit;

- 107 masa për parakalime të gabuara;

- 400 masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalistikën rrugore dhe rregullat e qarkullimit;

- 697 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor.

Policia Rrugore e Vlorës apelon për drejtuesit e mjeteve që të respektojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, të shmangin përdorimin e alkoolit dhe celularit gjatë drejtimit të mjetit.

S.C/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik