Vodhi mjetet e kryebashkiakut grek me vlerë mbi 200 mijë euro, arrestohet biznesmeni shqiptar

Vodhi mjetet e kryebashkiakut grek me vlerë mbi 200 mijë euro, arrestohet biznesmeni shqiptar

Biznesmen i njohur shqiptar, 45-vjeç

Një biznesmen i njohur shqiptar 45-vjeçar, pronar i një kompanie në Shqipëri që përfiton tendera publikë, është arrestuar në një operacion të policisë greke, i akuzuar si autor i vjedhjes së makinerive të rënda si eskavatorë etj në të paktën tre raste. Kështu shkruajnë mediat greke, të cilat nuk bëjnë publike emrin e biznesmenit në fjalë.

Në një nga rastet, viktimë ka qenë kompania private e Kryetarit të Bashkisë së Lamias në Greqi, Panourgias Papaioanou, njëherësh aksioner në skuadrën e futbollit të qytetit. Këtij te fundit, grupi kriminal i kanë vjedhur 2 eskavatorë me vlerë 245 mijë euro, ngjarje e ndodhur të martën e shkuar ne Ftiotidha.

Njëri nga eskavatorët është gjetur, por tjetri ende jo, policia greke beson se ndodhet brenda territorit grek.

“Nuk përjashtojmë që makineritë të mos kenë pasur kohë të kalojnë kufijtë e vendit tonë dhe besojmë se herët a vonë do t’i gjejmë”, thotë një oficer policie që është marrë me rastin.

Organizata kriminale akuzohet për “vjedhjen e një makinerie tokësore, me vlerë 100.000 euro, e ndodhur në orët e para të datës 23.11.2023 në zonën e Janinës, e cila u zbulua më 26.11.2023 në në zonën e Thesprotisë nga punonjësit e Policisë së Nëndrejtorit të Sigurisë së Janinës, ngarkuar në një rimorkio me shtrat të sheshtë dhe i është dorëzuar pronarit. Gjithashtu, vjedhja e një kabine dhe një makinerie, me vlerë totale 300.000 euro, të cilat u çmontuan nga një ekskavator me zvarritës nga zona e Etoloakarnanisë më datë 18.10.2023”.

Operacioni spirale, i vlerësuar të paktën që nga shtatori i kaluar, kishte një ekspertizë të madhe për të mundur të çmontonte makineritë në terren dhe vjedhjet e tjera të makinerive të projektit në të gjithë vendin tashmë kanë hyrë në mikroskop. Për sa i përket mënyrës së funksionimit të tyre, pasi i lokalizuan makineritë në kantiere, ata më pas, duke përdorur kamionë rimorkio, i transportonin në zona të tjera për t'i fshehur, ndërsa i lëviznin kamionët duke përdorur makina të shtrenjta si pararojë. Synimi i tyre ishte transportimi i makinerive të vjedhura të ndërtimit jashtë Greqisë, ku do t'i rishisnin, të plota ose si pjesë këmbimi, duke pritur fitime të mëdha.

“Mjeshtri” i organizatës ishte një 45-vjeçar, i cili sipas hetimeve të prokurorisë dyshohet se zotëron një kompani në Shqipëri që ndërmerr punë publike në shtetin fqinj. Gjithashtu, informacionet që mbërritën në qytetin e Janinës thanë se 45-vjeçari bënte një jetë luksoze dhe jetonte në një vilë luksoze pasi duket se “punët” e tij po shkonin nga e mira në më të mirë. Gjithashtu u arrestua bashkëpunëtori i tij, ndërsa  u identifikuan edhe dy të huaj të tjerë. Plaçka e aktivitetit të tyre kriminal  llogaritet në 645 mijë euro.

Në kuadër të hetimeve, në të cilat kanë marrë pjesë nëndrejtoria e Sigurimit të Agrinio dhe Drejtoria e Policisë Stylidë, ndër të tjera janë sekuestruar:

  • traktori si dhe dy rimorkiot, të përdorura në secilin prej rasteve të vjedhjes në Janinë dhe Ftiotidë,
  • dy I.X.E. makina, të cilat janë përdorur si pararendës në vjedhjet e mësipërme,
  • 4 celularë,
  • Gjurmues dhe kamera GPS,
  • veshje pune dhe doreza dhe
  • çelësa dhe vegla të ndryshme.

Dy të arrestuarit, me dosjen e ngritur ndaj tyre, pritet që brenda ditës të kërkojnë falje në hetuesinë e Janinës.

S.S/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Fillon shorti i Europa League! Milan, Roma dhe Liverpool mësojnë kundërshtarët (VIDEO)

LIVE/ Fillon shorti i Europa League! Milan, Roma dhe Liverpool mësojnë kundërshtarët (VIDEO)