Vokshi: SPAK të arrestojë menjëherë Erion Veliaj për shembjen e Teatrit, shkatërroi një pasuri kombëtare

Deputetja e PD-së Albana Vokshi, tha se pas vendimit të Kushtetuese duhet të veprojë SPAK duke i bërë thirrje që të arrestojë kreun e Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe kryeministri Edi Rama.

Vokshi tha nga selia blu se në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, qeveria nisi një revansh kundër shtet të së drejtës dhe shkatërruan një vlerë historike dhe shpirtërore për kombin tonë.

Gjykata Kushtetuese vendosi dje pezullimin e ndërtimit të teatrit të ri, shfuqizoi vendimin për kalimin e pronësisë nga Ministria e Kulturës drejt Bashkisë Tiranë, ndërsa për prishjen e godinës nuk mori vendim për shkak të mos arritjes së korumit të nevojshme prej 5 vitesh.

Deklarata e plotë

Partia Demokratike përshëndet vendimin e fundit të Gjykates Kushtetuese! Ky vendim dëshmon edhe një herë sa të drejta kanë qenë shqetesimet e vazhdueshme të PD për dhjetëra ligjet e vendimet antikushtetuese që ka miratuar e implementuar kjo qeveri në mugesë të Gjykatës Kushtetuese. Sa të drejta kushtetuese të shkelura, të mohuara, të nëpërkëmbura, nga një qeverisje që ka vepruar si bandë plaçkitëse për llogari të oligarkëve e bërë palë me krimin.

Sot është më e qartë se kurrë, se pikërisht në mungesë të Kushtetueses, regjimi ndërmori një revansh të ashpër ndaj shtetit të së drejtës. Ky revansh është edhe një nga arsyet e krizës politike që prej vitesh regjim ka nxitur në jetën e vendit dhe që masakra zgjedhore e 25 prillit nuk zgjidhi dot.

Shpallja ANTIKUSHTETESE e ligjit për ndërtimin e teatrit me PPP, që grabiste pronën publike, dhe vendimi për kalimin e Teatrit nga Ministria e Kukturës te Bashkia bën nul çdo vendimmarrje të Këshillit Bashkiak dhe Erion Veliajt mbi një pronë që nuk ju takon. Ky vendim është i paligjshëm.

Sot të gjithë e dinë se cilët janë barbarët që shkatërruan një vlerë historike dhe shpirtërore të kombit. Sot të gjithë e dinë se beteja disa vjeçare të Aleancës për Mbrojtjen Teatrin, e Partisë Demokratike dhe qytetarëve që i dolën në mbrojtje godinës ishte e drejtë!

Ajo betejë nuk ishte vetëm për Teatrin Kombëtar, si një vlerë e çmuar e trashëgimisë kulturore, për historinë e arkitekturës, për vlerat shumëplanëshe politike, historike, artistike, kulturore.

Jo, kauza e teatrit ishte shumë më shumë se kaq!

Ajo ishte dhe mbetet një kauzë në mbrojtje të ligjit themelor që na mban bashkë si shqiptarë, Kushtetutës, një kauzë në mbrojtje të demokracisë.

Pas këtij vendimi të GJykatës Kushtetuese, Partia Demokratike i kërkon SPAK të ngrihet në lartësinë e pritshmërive të qytetatëve shqiptarë dhe të nxjerrë nga sirtarët kallzimin e PD për shembjen e TK.

Gjykata Kushtetuese foli qartë dje se çdo vendimmarje për Teatrin Kombëtar ka qenë antikushtetuese ndaj kushdo që është kapur në flagrancë për korrupsion aktiv dhe për dëmin financiar miliona euro, të shkaktuar nga prishja e Teatrit Kombëtar, kushdo që ka abuzuar me pushtetin, duke filluar nga Edi Rama e Erjon Veliaj, çdo nënpunës në administratë që është bërë pjesë e vendimmarrjes antikushtetuese e antiligjore, çdo punonjës policie që u përfshi në aktin e dhunës së shembjes barbare, duhet të përgjigjet para drejtësisë.

Të gjithë duhet të jenë të barabartë para ligjit dhe sot SPAK duhet ta tregojë këtë duke arrestuar menjëherë Erion Veliaj, autorin dhe përgjegjësin direkt të shembjes së Teatrit, i cili ka shpërdoruar detyrën dhe në shkelje flagrante të Kushtetutës dhe ligjeve të vendit ka shkatërruar një pasuri kombëtare.

Qytetarët shqiptarë duan drejtësi, qytetarët shqiptarë meritojnë drejtësi, prandaj krimi shtetëror i kryer nga Edi Rama dhe Erjon Veliaj, i provuar nga trupa gjyqësore e Kushtetueses, duhet të ndëshkohet një orë e më parë.

PD konfirmon sërish mbështetjen e pakushtëzuar ndaj kauzës për rikthimin e Teatrit në identitetin e tij origjinal. Kjo kauzë kombëtare, ka në themel mbrojtjen e vlerave të artit, kulturës, trashëgimisë, qytetarisë dhe demokracisë, të cilat janë dëmtuar rëndë nga regjimi i pakicës, që më 25 prill vodhi shpresën e shqiptarëve për ndryshim.

Me shembullin e kësaj qëndrese, Partia Demokratike është e vendosur që bashkë me shumicën e shqiptarëve,  t’i shkojë deri në fund betejës më të madhe, betejës patriotike për ti kthyer Shqipërisë dinjitetin e një vendi të lirë demokratik, për t’ë kthyer përsëri shpresën në zemrat e shqiptarëve.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento

Komente

 • Iris: 04/07/2021 02:00

  Te arrestohet k/min. dhe bashkiaku per nje ndertese prej tallashi e balte,komplet e kalbur ?! Sipas kesaj logjike duhet te shkojne ne burg edhe paraardhesit e tyre qe e lane te degradonte deri ne fund,pa marre asnje mase per t'a mbrojtur o restauruar,ashtu sic lane /DAJTIN/ dhe /PIRAMIDEN/.

  Përgjigju
 • Rexhep Hajdar Kasap Leka [ kepi ]: 03/07/2021 17:30

  Kjo gruaja me fytyr burri të shëmtuar është kryehajdutja e partis anti Shqiptare partis wc pd. Kjo gërthet kapeni hajdutin kapeni e në një koh që kjo është kryehajdute e rugaçe.

  Përgjigju
 • maskarenjte: 03/07/2021 15:02

  Ikni more ndyresira, se na jeni bere ferra neper kembe o plehra... Po ai gjoja teater i ndertuar nga italianet per kuplara e bordello per ushtaret e saj, na qenka 'pasuri kombetare'?!!.... Nje cope barrake katrahure me pupulite e gjithe buburreca e krimba. S'leni gje pa perdorur per te ardhe ne pushtet qe te vazhdoni punen e rrugen tuaj te nemur te shkaterrimeve, korrupsionit, pislleqeve, degjenerimit, vjedhjeve e grabitjeve o maskarenjte e kriminelet e shekullit...

  Përgjigju
 • Leka: 03/07/2021 14:50

  Mir mi Buçe! Per para te arrestohet krimineli i ketij vendi Berisha per djeg'jen e Shqiperise dhe shum krimeve te tjera!pastaj edhe Erjon Veliaj dhe shum te tjere qe ky vendka me shumic moj buçe.

  Përgjigju
 • Endri: 03/07/2021 14:30

  E di sa te peshtire jeni? Mjere PD-ja ku ka perfunduar se ju qelbesira e keni ne rregull. Dilni lihni aty cfare ju eshte shkruar dhe vazhdoni programin

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Probleme me shëndetin? Mbretëresha Elizabeth II kalon natën në spital