Von der Leyen në Poloni, ‘të hapur për të dialoguar’

Në udhëtimin e saj të dytë institucional, pas atij në Paris, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, u takua në Varshavë me Kryeministrin polak Mateusz Mariaviecki, për të folur mbi çështje të mprehta diplomatike siç janë respektimi i sundimit të ligjit dhe i menaxhimit të emigracionit.

"Do të ketë tema për të cilat pajtohemi, do të ketë argumente me të cilat nuk pajtohemi - tha von der Leyen në konferencën për shtyp - Ka probleme të vështira me të cilat duhet të përballemi si migrimi apo sundimi i ligjit. Eshtë e rëndësishme të dëgjojmë njëri-tjetrin dhe të respektojmë njëri-tjetrin duke mos harruar se jemi pjesë e Bashkimit Evropian ".

Kryeministri polak i priti me kënaqësi fjalët e Ursula von der Leyen, të cilën e mbështeti në garën për Presidente të Komisionit Europian.

"Ne do të përpiqemi së bashku për të krijuar hapsira të reja me njëri tjetrin - tha Kryeministri - për të ndërtuar një Evropë të kompromiseve, një Europë të arsyeve të përbashkëta, të marrëveshjes në shumë çështje kyçe në lidhje me tregtinë, energjinë, ekonominë, të ardhmen, inovacionet".

Në takim nuk pati asnjë referencë për vendin dhe peshën që mund të ketë në dispozicion Polonia brenda Komisionit, Europian.

Qeveria e Varshavës shpreson që komisioni i ri të ketë një kuptim më të mirë të politikave, të refuzuara nga paraardhësi  Jean Claude Junker.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Ukraina akuzon SHBA-në se po dëmton ekonominë duke nxitur panik për luftën