Vonesa me marrjen e bonusit të qirasë dhe në rindërtimin e banesave, disa familje të prekura nga tërmeti në Kurbin protestë para Bashkisë: Duam zgjidhje, jemi pa strehë

Disa familje në Kurbin janë ngritur në protestë para bashkisë ditën e sotme, me pretendimin se prej një muaji e gjysmë nuk kanë marrë bonusin e qirasë, ndërsa tërmeti i 26 nëntorit të 2019 i ka shkatërruar shtëpitë. 

Ata shprehen se kanë 6 muaj që kërkojnë takim me kryetaren e Bashkisë, Majlinda Carën, për të marrë një përgjigje në lidhje me bonusin e qirasë dhe rindërtimin e banesave të tyre, proces që shprehen se po vonon shumë. Sipas tyre, gjatë gjithë kësaj kohe janë shmangur nga kryebashkiakja dhe se askush nuk po i jep një zgjidhje.

"Ne jemi të pastrehë, shtëpitë i kemi të dëmtuara. Nuk jemi takuar me kryetaren e Bashkisë, sa herë vijmë në Bashki dhe kërkojmë takim, kryetarja është larguar në drejtim të paditur, nuk po dimë se kur do kthehet në drejtim të ditur. Kemi 6 muaj që duam t atakojmë. Ne po protestojmë se bonusi e qirasë nuk na e kanë dhënë, ndihmën ekonomike jo, se ça do bëhet me shtëpinë nuk dimë gjë. Unë banoj akoma në çadër", shprehet një banorë.

"Të na japë Bashkia bonusin e qirasë. Ne na shembur tërmeti shtëpinë dhe nuk kemi mundësi të paguajmë qiranë. Kam 3 fëmijë. Ka një muaj e gjysmë që nuk e kemi marrë dhe nuk na japin arsye. Vijmë këtu e na sorollatin, nuk dimë nga të shkojmë", thekson një tjetër.

I kontaktuar përmes telefonit për këtë çështje, Drejtori i Planifikimit Urban në Bashkinë Kurbin, Benard Pali thotë se vonesat në kalimin e bonusit të qirasë janë krijuar nga thesari, duke premtuar se problemi është drejt zgjidhjes. Ndërsa përsa i përket procesit të rindërtimit për banesat individuale  do të jenë gati brenda vitit që 2022.

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rusia dhe Kina kundërshtojnë Samitin e Demokracisë si pengesë të modernizmit:Produkt i mentalitetit të Luftës së Ftohtë