‘Shqipëria turistike’/ Voskopoja, ‘kryeqendra’ e turizmit në juglindje! Vizitorët: Këtu gjen gjithçka, natyrë e paqtë dhe histori

Voskopoja, vendbanim që daton prej 1330-ës me vlera historike, kulturore dhe natyrore zë vendin e parë në turizmin e juglindjes. Shëtitjet në ajrin e freskët, vizitat në kishat  dhe bazilikat e stilit post-bizantin, eksplorimi i shtigjeve malore janë disa prej atraksioneve. Hotele, bujtina e restorante ndërtohen rishtazi në Voskopojë, të cilat kanë ruajtur stilin arkitekturor të shtëpive të vjetra. Ndërsa në tryeza serviren gatimet tradicionale, lakrori, rakia e kumbullës, petullat e fshira dhe mishi i qengjit, duke impenjuar familje, te moshuar e te rinj.

"Na ofroi rruga që është shtruar dhe ka akses më të madh dhe vij 2-3 herë në vit. Pëlqej klimën, ajrin e pastër por dhe kulinarinë. Më pëlqen më shumë lakrori", tha një vizitore.

"Voskopoja është e bukur, ka kishat, traditën, gatimet dhe gjithçka", tha një tjetër vizitore.

Nga 22 kishat e dikurshme kanë mbetur 5 të tilla në Voskopojë dhe manastiri i Shën Prodhomit që prej vitesh qëndron mbyllur. Për të vizituar kishat duhet më parë të takoni kujdestarin e tyre apo priftin e fshatit. Shëtitjet nëpër rrugët karakteristike me gurë në fshatin turistik janë mbresëlënëse pasi mund të dëgjosh historitë e vjetra nga banorët. 

Në qendër të Voskopojës ndodhet Vila Falo, aty na mirëpret Antoni, i cili është kthyer nga emigrimi për të investuar në vendlindje.

"Kam qenë 20 vite në emigrim, ndërtova hotel të vogël familjar. Kemi 7 vite që kemi hapur dhe ka plot sfida. Në Greqi turizmi është më i zhvilluar, po ecim por kemi vështirësi. Më shumë kemi gjatë dimrit kur bie borë dhe në verë nga 15 korrik deri më 15 gusht. Sa më shumë nxehet koha në Tiranë e qytete të tjera, aq më shumë ijnë tek ne për fresk", tha Anton Falo.

Rrugët e qëndisura me kalldrëme dhe avllitë e shtëpitë të ndërtuara prej guri, të ofrojnë origjinalitetin e kulturës së trashëguar prej Mesjetës. Ajri i pastër malor dhe freskia, bëjnë që Voskopoja të vizitohet nga qindra qindra turistë vendas e të huaj gjatë verës!

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush kush e ringre PD-në?×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në aksin Bilisht-Korçë, një i vdekur dhe 2 të plagosur rëndë

Aksident i rëndë në aksin Bilisht-Korçë, një i vdekur dhe 2 të plagosur rëndë