Vota për emigrantët?! Përfaqësuesi i KiE: Shqiptarët jashtë vendit duhet të shprehin vullnetin e tyre

 

Përfaqësuesi i delegacionit të Asamblesë Parlamentare të KiE për zgjedhjet e 25 prillit tha se vota për emigrantët duhet bërë realitet.

"Pati shumë diskutime mes vëzhguesve tanë në lidhje me qasjet komplet të ndryshme,. Në shumicën e vendeve numërimi i votave bëhet në qendrat e votimit. Dhe sigurisht sistemi në Shqipëri është i ndryshëm dhe kjo kërkon më shumë kohë. Unë nuk mund t'ju them se cili është më i mirë apo i keq. Secili ka të mirat dhe të këqijat. Sa i përket votimit të shqiptarëve jashtë shtetit, ne besojmë fort, që qytetarët që jetojnë jashtë vendit kanë të drejtën të shprehin vullnetin e tyre", tha kreu i delegacionit të Asamblesë Parlamentare të KiE për zgjedhjet e 25 prillit.


Lajmi kryesor:

OSBE dhe Këshilli i Evropës: Po rivendoset besimi te zgjedhjet, procesi ishte transparent dhe i qetë, e diela dita më e mirë! Vrasja në Elbasan, ngjarja më e rëndë


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Pas dy ditësh vënie nën kontroll, riaktivizohet sërish zjarri në Tragjas të Vlorës, flakët djegin kreshtën e malit