Votimi për rrëzimin e Kurtit nga pushteti, Haradinaj: Tregues se Kushtetuta dhe Kuvendi i Kosovës funksionojnë

1585176039_5e43e2bada591ramushharadinaj563x360.jpg

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj ka reaguar pas mocionit të mosbesimit i cili rrëzoi me 82 vota pro dhe 32 kundër, Albin Kurtin nga posti i tij kryeministror.

Haradinaj thekson se votimi i mocionit e rreshton Kosovën krahas vlerave të demokracisë dhe është një tregues se Kushtetuta dhe Kuvendi i këtij vendi janë funksional.

“Sot, deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, me 82 vota përkrahën mocionin e votëbesimit. Ky është një vërtetim se Kushtetuta dhe Kuvendi në Kosovë funksionojnë, dhe se shteti i Kosovës rreshtohet me vlerat më sublime të demokracisë. Kam besim të plotë që institucionet e Republikës do të konstituohen shpejtë dhe se nuk do të ketë boshllëk qeverisës”, shkruan Haradinaj.


Lajmi kryesor:

Vetëm 51 ditë kryeministër, rrëzohet Albin Kurti!/ Vjosa Osmani votoi kundër: S’e tradhtova LDK-në! Mustafa: Nuk përjashtojmë asnjë nga partia (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?×

Lajmi i fundit

John

Fundjavë me kthjellime, vranësira dhe rrebeshe të përkohshme shiu