Vranë me thikë 21-vjeçarin shqiptar dhe plagosën vëllain e tij, burgim të përjetshëm 2 të rinjve në Angli! U futën për të vjedhur kanabisin

Vranë me thikë 21-vjeçarin shqiptar dhe plagosën vëllain e tij, burgim të përjetshëm 2 të rinjve në Angli! U futën për të vjedhur kanabisin

Autoret dhe viktima

Një 21 shqiptar vra marsin e 2021-shit pasi u qëllua me thikë nga një 31-vjeçar në Londër për një sherr ‘për shtëpitë e barit’. Ditën e djeshme gjykata britanike ka vendosur burgim të përjetshëm për vrasësit e Renato Gecit.

Ata u futën për të rrëmbyer sasinë e kanabisit me vlerë 100,000 paund.  Shaddai Smith, 32 vjeç dhe Jason Sebran, 38 vjeç, u shpallën fajtorë për vrasjen e 21-vjeçarit dhe plagosjen e vëllait të tij Vilson Geci, 29 vjeç, pasi hynë në një shtëpi në Hounsloë, në perëndim të Londrës, më 22 mars të vitit të kaluar.

Të hënën, dyshja u dënuan me burgim të përjetshëm me një afat minimal për të kërkuar lirinë, prej 19 vjetësh. Ata gjithashtu u dënuan me gjashtë vjet burg për plagosje dhe tre për vjedhje, për të vazhduar njëkohësisht me dënimet e përjetshme.

Gjykatësi Hoëard Croëson tha se edhe pse Smith e shkaktoi plagën fatale me një thikë kuzhine, Sebran ofroi "ndihmë dhe inkurajim", pasi e kishte frenuar dhe therur Gecin me një kaçavidë.

Gjykatësi u tha atyre: “Në rast konfrontimi ju ishit të përgatitur të përdornit forcën vdekjeprurëse për t'i shpëtuar kapjes.

Smith dhe Sebran u ngjitën në një shkallë dhe nga një dritare e banjës, vetëm për të gjetur shtëpinë e zënë nga vëllezërit shqiptarë. Vëllai më i madh shkoi për të parë se çfarë po ndodhte, dhe u spërkat në fytyrë me atë që ai besonte se ishte acid.

Prokurori Crispin Aylett KC u tha juristëve se pasoi një luftë e dhunshme me Smithin duke rrëmbyer një thikë nga kuzhina dhe Sebran, që tashmë kishte një kaçavidë.

K.T./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana