Ekzekutimi i ish-deputetit Pashko Ujka në Shkodër, policia shoqëron disa banorë të zonës! Autori dyshohet si vrasës me pagesë! Familjarët mohojnë konfliktet

Ekzekutimi i ish-deputetit Pashko Ujka në Shkodër, policia shoqëron disa banorë të zonës! Autori dyshohet si vrasës me pagesë! Familjarët mohojnë konfliktet

Ish-deputeti i vrarë, Pashko Ujka

Policia e Shkodrës ka shoqëruar disa persona në lidhje me ekzekutimin e ish-deputetit Pashko Ujka. Burime pranë Policisë së Shkodres bëjnë me dije për Report Tv se personat e shoqëruar janë banorë të zonës të cilët mund të kenë parë autorin, në momentin e ngjarjes, por nga marrja në pyetje nuk është se është hedhur dritë për identitetin e autorit i cili dyshohet se është vrasës me pagesë.

Burime pranë Policisë së Shkodrës bëjnë me dije se dyshohet se autori kishte disa ditë qe ruante lëvizjet e Pashko Ujkës dhe për këtë arsye, janë sekuestruar pamjet filmike të kamerave të sigurisë në zonë gjatë 10 ditëve të fundit.

Sa i takon familjarëve, ato janë thirrur në Polcinë e Shkodrës ku kanë mohuar të kenë konflikte me persona të tjerë, apo para borxh e cila ishte edhe pista kryesore e hetimeve.

Vrasja e dy ditëve më parë, është ende enigmë pasi nuk ka asnjë gjurmë të autorit në vendin e ngjarjes, ndërkohë që në kamerat e sigurisë nuk arrihet të identifikohet. Pikëpyetje për grupin hetimor është edhe lëvizja e autorit i cili nuk rezulton të ketë pasur bashkëpunëtorë në momentin e krimit.

Pashko Ujka, ish-deputet dhe ish-kryetar i Velipojës, u vra me armë tip silenciator në sy të vëllait dhe bashkëshortes teksa po shëtiste në lulishte pranë Kisha Ortodokse në qendër të qytetit verior. Vrasësi besohet se ka vepruar i vetëm dhe ka qëlluar 64-vjeçarin me një plumb pas shpine dhe është larguar nëpër rrugicat e pallateve

Por kush ishte Pashko Ujka?
Pashk Ujka, gjatë legjislaturës 2005-2009, ishte deputet i PDK-së në parlamentin Shqiptar, madje ishte kryetar i këtij grupi parlamentar dhe pjesë e koalicionit me Partinë Demokratike. Ndërsa në zgjedhjet e vitit 2009, ai doli pjesë e partisë Demokristiane që drejtohej nga Nikollë Lesi. Në zgjedhjet lokale 2011, Ujka kandidoi po nën siglën e PDK-së i mbështetur nga PS-ja në koalicionin për të ardhmen. Ujka ka shërbyer edhe si kryetar i komunës së Velipojës në vitet 2011- 2015 nën siglën e PS.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE