Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Gjykata e Elbasanit s’i gjen adresën Emiljan Prengës, shtyhet sërish seanca për Arbër Paplekaj (VIDEO)

ELBASAN- Gjyqi ndaj Arbër Paplekaj, i akuzuar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit, është shtyrë përsëri. Arsyeja është e njëjtë me atë të herës së kaluar, duke qenë se nuk është njoftuar Emiliano Prenga, një nga të plagosurit në ngjarjen e 21 prillit 2021. Kjo ka bërë në Gjyqi në Themel të mos hapet pasi s’mund të ndodhë kjo pa qenë prezent gjithë protagonistët e çështjes.  Burimet thanë se “Prenga nuk gjendet në adresën që ka vendosur në gjendje civile për t’i dorëzuar fletë-thirrjen”.

Seanca e radhës do të jetë në 14 dhjetor ora 10:00.

Pjerin Xhuvani mbeti i vrarë në Elbasan pasi u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demorkatike, Gazment Bardhi.

Nga ngjarja e 21 prillit, të plagosur mbetën edhe katër persona të tjerë, Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe Xhensila Sota ( punonjëse e policisë). Paplekaj pranoi krimin dhe u vetëdorëzua në Repartin e Forcave RENEA në Tiranë duke thënë se qëlloi për vetëmbrojtje pasi u qëllua më parë nga persona që sipas tij po blinin vota. Ngjarja zbuloi edhe skandalin e PD-së për ngritjen e një grupi të armatosur, të vetëshpallur Struktura për Mbrojtjen e Votës, ku një pjesë e mirë e anëtarëve të së cilës rezultuan persona të njohur edhe për strukturat ligjzbatuese në vend. Këtë e bëri publik me zë dhe me figurë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi duke bërë me dije se Arbër Paplekaj që vrau Xhuvanin të paarmatosur, ishte pjesë e kësaj strukture.

Emiljan Prenga

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gripi: 02/12/2022 12:41

    Jepini burgim te perjetshem kokres se malokut. Cfare kerkonte ne elbasan i armatosur dhe perse qelloi mbi nje person te paarmatosur. Iku nga frika se do e kishin ngrene te gjalle maskarain.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Intervistë/ Historiani Paskal Milo: Takimi i Ambasadës së SHBA-së s`është kundër Kurtit, të formohet Asociacion evropian

Intervistë/ Historiani Paskal Milo: Takimi i Ambasadës së SHBA-së s`është kundër Kurtit, të formohet Asociacion evropian