Vrasja e shqiptarit në 2020 në Belgjikë që çmontoi trafikun e drogës! Kreu i bandës, pronar picerie! Pas ekzekutimit të tij u zbulua aktiviteti kriminal

BELGJIKË- Një vrasje e ndodhur në një piceri në qendër të Stromeek-Bever, ka çuar në shpërbërjen e një bande të madhe droge që drejtohej nga shqiptarë në Belgjikë. 12 persona, kryesisht shqiptar dhe bullgarë, kanë dalë para gjykatës penale të Brukselit të akuzuar për rolin e tyre në trafikun e drogës. Dy drejtuesit e bandës rrezikojnë 12 dhe 13 vite burg, ndërsa anëtarët e tjerë të bandës rrezikojnë 5-8 vite burg.

Si ndodhi vrasja që zbuloi trafikun e drogës
Në prill të vitit 2020 qendra e Strombeek-Bever u trondit nga të shtënat. Pronari i një picerie, 42-vjeç u qëllua për vdekje brenda picerisë. Autori u largua, por pak më vonë u arrestua nga policia në Merchtem. Ai i kishte vënë flakën automjetit në të cilin ndodhej arma e vrasjes, e më pas u largua me biçikletë. I dyshuari për vrasjen, është një 35-vjeçar shqiptar, i cili është ende në paraburgim në pritje të gjykimit.

Hetimet
Nga hetimet rezultoi se e gjithë ngjarja kishte lidhje me trafikun e drogës dhe më pas u zbulua se pronari i picerisë që mbeti i vrarë ishte kreu i një organizate drogë. Ndërsa pas vdekjes së tij në krye të organizatës u vendos i vëllai, ndërsa gruaja mbajti për ca kohë një rol dytësor, derisa u spostua nga organizata. Në dhjetor 2020 u kryen një sërë kontrollesh nëpër shtëpiat e të dyshuarve. Kjo tregoi se 12 anëtarët, kryesisht shqiptarë dhe bullgarë, importonin dhe eksportonin kokainë nga Strombeek-Bever. Këta të 12 u vunë nën hetim dhe më pas u morën në pyetje nga gjykata penale e Brukselit për rolin e tyre në trafikun e drogës.

“Ata kanë tregtuar të paktën 84 kilogramë kokainë, gjithmonë duke ndjekur të njëjtën rrugë”, tha prokurori publik.

‘Ato e importuan drogën nga Kolumbia në Holandë. Ata merrnin kokainë me një nivel pastërtie nga 95 deri në 96%.’- tha prokurori i çështjes.

Dy drejtuesit e grupit u përballen me dënime me burg prej 12 dhe 13 vjetësh dhe burgim nga pesë deri në tetë vjet për anëtarët e tjerë të bandës, përfshirë gruan e viktimës.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Meta tregon pse u nda me Monika Kryemadhin: Marrëdhëniet tona u krisën pas djegies së mandateve! Ndjesë fëmijëve e prindëve të mi

Meta tregon pse u nda me Monika Kryemadhin: Marrëdhëniet tona u krisën pas djegies së mandateve! Ndjesë fëmijëve e prindëve të mi