Vrasja e Lames e Saliut, avokatët e 6 të akuzuarve: Dëshmitari Luftar Reçi ka çrregullime, dëshmia e tij s'duhet marrë parasysh! GJKKO e refuzon

TIRANË- Emiljano Shullazi, Indrit Rusi, Viktor Ymeri dhe Indrit Tallau, të pandehurit që akuzohen për vrasjen e Klodian Saliut dhe Vajdin Lames, ngjarje këto të ndodhura 17 vite më parë, i kërkuan Gjykatës së Posaçme pavlefshmërinë e ekspertimit mjeko-ligjor të dëshmitarit të drejtësisë, Luftar Reçi.

Avokatët mbrojtës e kërkuan pavlefshmërimë me pretendimin se Reçi vuan nga sëmundja e mitomanisë, (një çrregullim personaliteti që manifestohet në një tendencë për të gënjyer dhe fantazuar në mënyrë patologjike për veten) e cila e detyron të bëj mashtrime të vazhdueshme. Ekspertiza thotë se Luftar Reçi vuan nga çrregullime të ankthit, por deklarimet e tij për vrasjet e Lames dhe Saliut mund të konsiderohen si prova nga ana e SPAK. Në përfundim, Gjykata e Posaçme ka rrëzuar kërkesën e Shullazit dhe të tjerëve për të cilësuar të pavlefshëm ekspertimin mjeko-ligjor të Luftar Reçit.

Të pandehurit për vrasjet e vitit 2005 akuzohen për "vrasje me paramendim” kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal, "mbajtje pa leje të armëve luftarake me pasoja të rënda”, “grup i strukturuar kriminal”, dhe “vrasje në rrethana të tjera cilësuese”, kundër dy ose më shumë personave, të kryer në bashkëpunim në formën e grupit te strukturuar kriminal.

Gjyqi i themelit ka nisur, ndërsa të akuzuarit nuk kanë pranuar gjykimin e shkurtuar.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tani: 14/11/2022 18:16

  ky te merret ne mbrojtje nga shteti....

  Përgjigju
 • Loran: 14/11/2022 12:17

  Ky ka rreshkit fare plus dhe esht paguar te shpifi vec nje buf nuk e kupton

  Përgjigju
  • Tirona: 14/11/2022 17:52

   O APOSI : Që ta dish ti o grup por ene shum të tjerë që folin kot në ajër ky LASKAR rrinte si qen zorraxhi nëpër kafet rreth Stadiumit Qemal Stafa. Ti vërete meno që Banda Durrsit i ka kërku mina kti budalli?? Ti vërtet meno që Tori ka fol nai her me kte.Vërtet meno që ky LASKARI ka info se kush e ka bo vrasjet në fjalë?? Nëse ky ka fol 1 % të gjonave të sakta do vi un në SHQIPNI tboj BURG bashk me ato që ky akuzon.. Sa për taksat mos e vrit menien se nuk ha bukën me taksat tuja asnjoni nga ata që ai ka përmen...Nëse ti ke problem tjetër bujrum shprehu.. Me etiketime nuk o mir me fol se kan familje e rreth të modh njerzit e qëllo që "preken" robt

  • Aposi: 14/11/2022 14:01

   Ashtu ju intereson ktyre kellirave qe ta bejne te cmendur edhe te dalin jashte shume shpejt po shteti ska per ta len ne dore te llumit.Ata do marrin denimin qe u takon dhe mbase i merr kovidi me vete mos te paguajme me taksa per kte lloj llumi te shoqerise.Ishalla drejtesia nuk vonon.

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës