Vrasja në Durrës e Agim Arapit, autori dënohet vetëm me 3 vjet e 4 muaj burg

Vrasja në Durrës e Agim Arapit, autori dënohet vetëm me 3 vjet e 4 muaj burg

Viktima Agim Arapi

Gjykata e Apelit në Durrës ka vendosur gjykim të shkurtuar për të pandehurin Kujtim Ekonomi, si autor të vrasjes së Agim Arapit, ngjarje e ndodhur në prill të 2017.

Në këto kushte, nga 5 vite dënim që ka vendosur Gjykata e shkallës së parë më herët, Apeli vendosi 3 vjet e 4 muaj heqje lirie për Ekonomin, duke e cilësuar si vrasje nga pakujdesia. Po ashtu, nuk është pranuar ankimi nga ana e bashkëshortes së viktimës, Vjollca Arapi, duke mos e konsideruar të ligjshëm ankimin nga ana e saj.

Po sipas fashikullit hetimor, thika e përdorur në konflikt mes viktimës dhe autorit është përdorur nga ana e viktimës dhe e ka poseduar ai e jo autori. Ndërsa dy personat e tjerë, Jurgen Kurti dhe Kostandin Ekonomi nuk janë hetuar më në vijim. Pavarësisht se në fillim, kur ngjarja u bë publike, janë ndaluar të tre si autorë të dyshuar të ngjarjes.

Në interpretimin e saj, Gjykata e Apelit e ka konsideruar veprimin e Kujtim Ekonomit në formën e rrethanave e vetëbesimit të tepruar nga ana e autorit. Ndërsa deklarimet e Vjollca Arapit janë konsideruar të pavlefshme ligjërisht, pasi janë të ndryshme nga njëri deklarim në tjetrin, duke i hequr në këtë mënyrë dhe të drejtën ligjore për të marrë pjesë në seancën e zhvilluar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Befasi në Champions League, Dortmund - PSG në gjysmëfinale! Francezët përmbysën 1-4 Barcelonën, gjermanët 4-2 Atl. Madridin

GOLAT/ Befasi në Champions League, Dortmund - PSG në gjysmëfinale! Francezët përmbysën 1-4 Barcelonën, gjermanët 4-2 Atl. Madridin