Vrasja që tronditi Italinë, përcillet për në banesën e fundit 5-vjeçarja Elena

Vrasja që tronditi Italinë, përcillet për në banesën e fundit 5-vjeçarja Elena

Funerali i 5-vjeçares Elena

Arkivoli i vogëlushes Elena Del Pozzo mbërriti në Katedralen e Katanias e pritur me duartrokitje dhe një fluturim balonash të bardha.

Rreth treqind njerëz prisnin makinën e varrimit dhe rreth dhjetë kurora me trëndafila të bardhë, të verdhë, rozë dhe portokalli të vendosura në oborrin e kishës. Flamujt të ulur në gjysmështizë nga të gjitha zyrat komunale për të nderuar vogëlushen. Dyqane, organizata politike, shoqërore e prodhuese dhe shoqata sportive u ftuan të merrnin pjesë në ceremoninë mortore.

Hyrja në katedrale e arkivolit të vogël të bardhë me lule të bardha u përshëndet nga një duartrokitje të gjatë nga njerëzit që u ngritën në këmbë. Riti i varrimit u drejtua nga Kryepeshkopi Metropolitan i Katanias Luigi Renna, i cili u lut duke vendosur dorën mbi arkivolin e vogël.

 “Të gjithë ne, si gjyqtarë, jemi gjithmonë të gatshëm të vrasim me gurë dikë që ka bërë një gabim. Lexova në një mur të qytetit një fjali që kërkon pushim të përjetshëm për Elenën dhe mundim të përjetshëm për nënën e saj. Besoj se Elena e vogël nuk do të pajtohej me këto fjalë, si çdo fëmijë ”, tha Kryepeshkopi.

Përpara një bazilike të mbushur me familje dhe miq, Kryepeshkopi shtoi më pas:

“Dhe nëse një ditë do të ketë viktima të tjera si Elena jonë e vogël, kjo do të jetë sepse dikush do të ketë mbjellë barërat e këqija të urrejtjes dhe hakmarrjes në fushën e Zotit. Le të përpiqemi të mbjellim atë që Krishti dhe çdo njeri i gjallëruar nga vullneti i mirë shpërndajnë me bollëk: mëshirë, devotshmëri, drejtësi, dialog, parandalim të çdo forme dhune. Vetëm në këtë mënyrë nuk do të ketë më funerale të tilla. Virgjëresha e Shenjtë dhe Shën Agatha marrin për dore Elenën e vogël dhe luten për të gjithë ne të rriturit, sepse ne dimë të shtrijmë dorën, të ngrihemi në majë të gishtave, të mbajmë hapin me fëmijët”.

Rreth treqind njerëz prisnin makinën e varrimit, ndërkohë që aty gjendeshin dhe dhjetë kurora me lule. Në shoqërimin e arkivolit të përlotur ishin babai Alessandro, gjyshi Giovanni, tezja Martina Vanessa dhe gjyshja Rosaria Testa. Piazza Duomo. Komisariati i Katanias mori të gjitha masat për mbarëvajtjen e funeralit të Elenës 5-vjeçare.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit