'Vuajnë nga sindroma e dhunës', gazetari Guri nga Athina: Uroj që PAOK-AEK të luhet në Shqipëri, do vijnë shumë shqiptarë

Finalja e Kupës së Greqisë, nga kompeticionet sportive me tifozërinë më të ashpër, që në historikun e përballjeve të kaluara ka prodhuar përplasje të ashpra në rrugë dhe në stadium, ka gjasa të zhvillohet në Shqipëri. Autoritetet policore atje nuk kanë marrë përsipër mbarëvajtjen e kësaj ndeshje dhe siç Report Tv mëson me burime, Federata Shqiptare e Futbollit, ka shprehur gatishmërinë që kjo përballje e rrezikshme të bëhet në vendin tonë. Së pari, u fol që ndeshja të mund të zhvillohej në Air Albania, por gjasat më të mëdha janë të zhvillohet në Elbasan Arena, pasi stadiumi i kryeqytetit, është i rezervuar për koncerte.

Ndeshja e programuar për më 24 maj, për shkak të përplasjes së axhendës në Air Albania, mund të mbahet në të njëjtën datë në stadiumin e Elbasanit.

Deri më tani e gjitha është dakordësuar në bisedime mes dy federatave, asaj greke të futbollit dhe FSHF-së, por vendimi përfundimtar nga Komiteti i Emergjencës së Federatës Greke të Futbollit do të merret të premten, nëse përballja mes PAOK-ut dhe AEK-ut do të bëhet në Shqipëri apo në Bullgari, Rumani dhe 3 Poloni, 3 shtete të tjera me të cilat po negociohet.

Report Tv kërkoi të marrë edhe një reagim nga Policia e Shtetit, nëse forcat tona blu marrin përsipër mbarëvajtjen e kësaj ndeshje me tifozëri huliganë, por një përgjigje ende nuk ka ardhur.

Por përse kjo finale është e pamundur të luhet në Greqi?

"Futbolli grek prej vitesh vuan nga sindroma e dhunës, nga grupet e huliganëve të organizuara siç i kanë ekipet e mëdha Olimpiakosi, PAOK-u, AEK-u dhe me radhë. Historikisht të dy ekipet me njëri-tjetrin kanë një historik përplasjesh dhe kjo tremb policinë greke,”-u shpreh Etmond Guri, gazetar në Athinë.

Nëse finalja e Kupës së Greqisë do të vijë në Shqipëri grekët nuk do jenë të vetmit të cilët do i drejtohen tokës shqiptare.

“Nuk është çudi që ata që vijnë të jenë më shumë shqiptarë se greke sepse një pjesë e madhe e popullsisë shqiptare e ndjekin shumë futbollin. Edhe pse nuk thuhet shpesh një përqindje shumë e lartë e moshatarëve tanë janë tifozë të flaktë të ekipeve të Greqisë,”-tha Etmond Guri, gazetar në Athinë.

AKU i Athinës dhe PAOK-u i Selanikut janë dy skuadra që kanë shkruar historinë në futbollin grek dhe për shkak të rezultateve të fundit kanë zgjuar interesin shumë të madh tek tifozët.

 

Intervista e plotë

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol