Vuani nga stresi apo depresioni? Specialisti Ylli Merja në Report TV: Ja si ta luftoni me kura bimore dhe të gjeni qetësi mendore

Në rubrikën “Bima dhe Shëndeti’’ në emisionin “Rreze Dielli”, mjeku popullor dha disa këshilla për depresionin dhe kurimin e kësaj sëmundje përmes bimëve medicinale.

Specialisti i bimëve mjekësore tha se ka disa shkaktarë kryesorë për depresionin si: Pakënaqësia për arritje në jetë, zbrazëti dhe ftohtësi në familje, plogështi në veprime, anemitë e theksuara, parazitët në organizëm, pagjumësia, humbja e besimit në vetvete dhe vështirësitë dhe çrregullimet në punë.  

Por si t’i kuptoni shenjat paralajmëruese të depresionit? Dr.Ylli Merja dha këto këshilla:

Çrregullimi bipolar ( hiperaktiv), ddihet i gëzuar për një kohë të gjatë, flet shumë dhe shpejt, flen pak, vëmendja shpërqëndrohet shpejt, siguri e tepruar në vetvete, përballon sjellje të rrezikshme.

Ndërsa tha se një person që tashmë është në fazë depresioni do të shfaq këto simptoma:

Trishtim, dëshpërim për një kohë të gjatë, mbyllje në vetvete tërheqja nga aktivitet, ndryshim oreksi, lodhje, vështirësi në përqëndrim, pavendosmëri në punë dhe mendime të këqija.

  Trajtimi i depresionit sipas specialistit të bimëve medicinale:

-Vizita me mjekun

-Analizat nëse është anemik

-Mund të bëhet një RMN

Trajtimi alternativ

-Ushtrime fizike atletike, joga

-Trajtimi me ushqyerje bimore

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi