Vuçiç ndan vlerësimin e veçantë për Vladimir Putin: Kam shumë për të mësuar nga Presidenti Putin dhe shumë për të dëgjuar prej tij

Vuçiç ndan vlerësimin e veçantë për Vladimir Putin: Kam shumë për të mësuar nga Presidenti Putin dhe shumë për të dëgjuar prej tij

Presidentët Vladimir Putin dhe Aleksander Vuçiç

Aleanca ‘vllazërore’ Serbi- Rusi ka ende një jetgjatësi të mirë e të shëndëtshme si diplomatike ashtu edhe personale. President i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se ka një vlerësim të madh për figurën e Putin.

“Unë gjithmonë kam shumë për të mësuar nga presidenti Putin dhe shumë për të dëgjuar prej tij”, tha Vuçiq.

Presidenti serb theksoi se Putini është ‘lokomotiva’ e Rusisë dhe është pikërisht ai, ai që e ka bërë vendin më të fuqishëm.

“Ai e ka ngritur Rusinë si politikisht ashtu edhe ushtarakisht dhe, së fundmi, në aspektin e fuqisë së stabilitetit ekonomik dhe gjithçka tjetër”, vijoi Vuçiç.

Ai tha gjithashtu se shpreson të arrihet një mirëkuptim për çmimin e gazit dhe të bien dakord për marrëveshjen lidhur me rritjen e furnizimit me gaz rus në Serbi gjatë një takimi të ardhshëm me presidentin Vladimir Putin.

Në tetor, Vuçiç deklaroi se takimi i tij me Putinin ishte planifikuar për 25 nëntor dhe se shpresonte për një çmim të favorshëm të gazit për Serbinë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Pjesë e grupeve kriminale që shpërndanin kokainë dhe heroinë në zona të ndryshme të Tiranës, zbardhen emrat e disa prej personave të arrestuar

Pjesë e grupeve kriminale që shpërndanin kokainë dhe heroinë në zona të ndryshme të Tiranës, zbardhen emrat e disa prej personave të arrestuar