Vuçiç: Pas bllokimit të hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë, ne duhet të kujdesemi për veten

Vuçiç: Pas bllokimit të hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë, ne duhet të kujdesemi për veten

Presidenti serb ka komentuar vendimin e Bashkimit Europian për mosçeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

"Vendimi i BE për t'i mbajtur dyert të mbyllura për dy kombet e Ballkanit e ka bërë rajonin të kuptojë që nuk mund të mbështetet vetëm tek fqinjët e saj perëndimorë", paralajmëroi presidenti i Serbisë.

Aleksandër Vuçiç tha gjithashtu se refuzimi i BE-së për të hapur negociatat me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë konfirmoi politikën e Brukselit për krijimin e lidhjeve më të ngushta me Kinën dhe Rusinë.

“Ne duhet të kujdesemi për veten. Kjo është mënyra e vetme dhe më e mirë në këto kushte”, - tha Vuçiç për Financial Times

Duke folur nga Beogradi, Vuçiç tha se vendimi i BE e bëri të qartë për rajonin se "gjithçka nuk varet nga ne". "Ata gjithmonë flasin," Oh, kjo varet nga ju, nga shpejtësia e reformave tuaja. "Tani, të paktën të thonë se jo gjithçka veret nga ne".

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

“I duam taksat sa Erion Braçe”, deputeti ironizon profesionistët e lirë: Injorantë që nuk dallojnë dot të ardhurat bruto nga ato neto

“I duam taksat sa Erion Braçe”, deputeti ironizon profesionistët e lirë: Injorantë që nuk dallojnë dot të ardhurat bruto nga ato neto