Vuçiç takohet me Lajçak: Albin kurti nuk do asociacion, po planifikon pushtimin e Zveçanit

Pasi takoi të dërguarin e BE për dialogun, presidenti serb Aleksandar Vuçiç doli në një konferencë, ku foli për bilancin e aksionit të ndërmarrë pas masakrave, ku tha se janë dorëzuar mbi 10 mijë armë, 460 mijë fishekë dhe afro 1 mijë bomba e mina.

“Kjo është shumë më tepër se sa kemi mbledhur në katër legalizimet e mëparshme në total. Do të jetë afatgjatë, nuk do të ndalemi me kaq. Falënderoj qytetarët e Serbisë. Kemi pasur incidente gjatë dorëzimit të armëve, pa pasoja".

Më pas Vuçiç u ndal në situatën me Kosovën, dhe akuzoi Albin Kurtin se jo vetëm që nuk do asociacion, por po planifikon pushtimin e Zveçanit.

"Kemi hyrë në një rreth vicioz. Kurti nuk dëshiron të formojë asociacionin, ai planifikoi pushtimin e Zveçanit, ku gjoja fitoi kandidati i tij. Lajçak e ka parë vendosmërinë e serbëve për t'i bërë ballë terrorit dhe pushtimit total të Kurtit dhe është i shqetësuar”.

Nga ana tjetër, zyra e BE në Kosovë u bëri thirrje autoriteteve që “të respektojnë me përpikëri procedurat ligjore për shpronësimin e pronës së paluajtshme në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, Leposaviç dhe Zubin Potok. Deklarata u parapri nga një takim i përfaqësuesve të vendeve të Quintit me kryeministrin Albin Kurti.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbëri: 12/05/2023 19:17

  Në nuk e okupojm bensin ton o fashist serborus !

  Përgjigju
 • Luli: 12/05/2023 18:34

  Perse duhet asosacioni serb ne kosovë, kur të drejtat e minoriteteve janë siguruar nga pako e Ahtisarit. Apo si gozhda e nastradinit për ta përdor si republikë brenda republikës.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)