Vullkani në Zelandë/Policia: Në ishull nuk ka asnjë të mbijetuar, të plagosurit në rrezik për jetën (VIDEO)

Pas shpërthimit të vullkanit në Zelandën e Re, autoritetet policore kanë deklaruar se besohet që në kohën e shpërthimit, në Ishullin e Bardhë kanë qenë rreth 50 persona, dhe vetëm 23 prej tyre kanë arritur të evakuohen.

Në momentin e fatkeqësisë, në ishull ndodheshin rreth 50 persona; 24 prej tyre ishin nga Australia, 9 nga SHBA, katër nga Gjermania, e dy nga Kina.

Sipas ekspertit të vullkanologjisë, Ray Cas, kjo ishte një fatkeqësi që pritej të ndodhte. Ai vend ishte shumë i rrezikshëm thotë profesori që e ka vizituar vetë dy herë

Aeroplanët që kanë fluturuar mbi ishull kanë evidentuar vetëm trupat e 5 personave kurse të tjerët rezultojnë të zhdukur.

Sipas autoriteteve nga 31 pacientët e shtruar në spital e që po trajtohen për djegie të shkallëve të ndryshme, një pjesë nuk pritet të mbijetojnë, sepse gjendja e tyre është mjaft e rëndë e u janë dëmtuar mushkëritë

Ishulli i Bardhë, i njohur ndryshe edhe si Whakaari është vullkani më aktiv në Zelandën e Re.

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Situata në veri të Kosovës, Isa Mustafa: Presidentja duhet ta thërrasë Këshillin e Sigurisë, e pafalshme që Osmani e Kurti ndodhen jashtë vendit