Xhamia e Namazgjasë s’u hap, Berisha: Rama i ka bërë presion kreut të KMSH të largohet, ia kërkoi Erdogan se është Gylenist

 

Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë fjalës së tij në Kuvend tha se Rama ka dërguar njerëz që t’i bëjnë presion kreut të Komunitetit Mysliman Shqiptar që të dorëhiqet nga posti i tij, kjo me kërkesë të presidentin turk, Recep Tajip Erdogan.

Siç tha Berisha, kjo kërkesë e Erdogan vjen për shkak se kreu i KMSH është shkolluar në institucionet e financuara nga Fetullah Gylen, personi që sic thotë presidenti bëri grushtin e shtetit kundër tij.

“Xhamia e Namazgjasë nuk u hap festën e Fitër Bajramit. Edi Rama ka dërguar njerëz për ti bërë presion kryetari të KMSH për të dhënë dorëheqjen sepse këtë do Erdogan. E denoncoj. Nuk lejohet asnjë ndërhyrje. I bëj thirrje presidentit të Turqisë, të sjellë çdo dosje, por që të fajësojmë ne njerëz pse janë shkolluar me fondet e Gylenit kjo nuk mund të ndodhë. Me gjithë respektin që kam përe ju dhe vendin tuaj. Nuk duhet ndërhyrë për të caktuar kryetarin e KMSH. Xhaminë të falenderojmë për ndërtimin. Por PD nesër në pushtet do të paguajmë çdo qindarkë, se për ne autonomia është shumë më e çmuar se ndërtesat e kultit,” tha Berisha.


Lajmi kryesor:

Vetëvrasja e Ilvi Metës, Duma në Kuvend i kërkon ministrit dorëheqjen! Çuçi: Gjithçka e filmuar! Spiropali-Berishës: Përqesh SPAK se s'i dëgjon ulërimat e të vrarëve të tu


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Pagesat e dyshimta ruse, Monika Kryemadhi: Shihemi në gjykatë

Pagesat e dyshimta ruse, Monika Kryemadhi: Shihemi në gjykatë