Xi Jinping bisedime me kryeministrin rus: Bashkëpunimin ekonomik pavarësisht sanksioneve, shkëmbimeve me vlerë 200 miliardë

Xi Jinping bisedime me kryeministrin rus: Bashkëpunimin ekonomik pavarësisht sanksioneve, shkëmbimeve me vlerë 200 miliardë

1679428354_abf95674873b59845f57e23b0373b52d608d2663.jpg

Presidenti kinez, Xi Jinping dhe kryeministri rus, Mikhail Mishustin kanë zhvilluar sot bisedime sa i takon aleancës dypalëshe mes dy shteteve. Kryeministri rus u shpreh se mes Kinës dhe Rusisë do të ketë bashkëpunim ekonomik pavarësisht sanksioneve dhe do të ketë shkëmbime me vlerë 200 miliardë.

“Është e rëndësishme që, pavarësisht nga kushtet e jashtme të pafavorshme, trazirat në tregjet globale, sanksionet në rritje nga perëndimi kolektiv, bashkëpunimi tregtar dhe ekonomik midis Rusisë dhe Kinës po zhvillohet me sukses. Kështu kryeministri rus Mikhail Mishustin, gjatë takimit me presidentin Xi Jinping që u mbajt në Moskë

Mishustin kujtoi se tregtia e ndërsjellë u rrit me gati një të tretën vitin e kaluar dhe arriti në 190 miliardë dollarë. “Jam i bindur se këtë vit do të përmbushim detyrën që ju (Red. Xi Jinping) dhe presidenti rus Vladimir Putin keni vendosur për ta çuar xhiron në 200 miliardë dollarë” , tha kryeministri rus


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen