Yield-et e bonove 12-mujore, tjetër rritje e lehtë në 3.44%

Yield-et e bonove 12-mujore, tjetër rritje e lehtë në 3.44%

Foto ilustruese

Yield-et e bonove 12-mujore shënuan përsëri një rritje të lehtë në ankandin e dytë të vitit 2024. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, yield-i mesatar i ponderuar u rrit në 3.44%, nga 3.4% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm, në datën 3 janar.

Nga 14 miliardë lekë që kishte qenë shuma e shpallur e bonove nga Ministria e Financave, shuma totale e kërkesave në ankand arriti në 14.8 miliardë lekë, ndërsa pro rata (pjesa e pranuar) e kërkesave konkurruese ishte rreth 66%.

Rritja e vogël e yield-eve në ankandet e para të këtij viti mund të shpjegohet me një shtim të kërkesës për financim nga qeveria në muajt e parë të këtij viti. Shuma prej 14 miliardë lekësh e bonove të emetuara në ankandin e ditës së martë ishte dy miliardë lekë më e lartë se shuma e instrumentit 12-mujor që maturohet këtë javë.

Sipas kalendarit të emetimeve të Ministrisë së Financave, huamarrja e planifikuar për tremujorin e parë 2024 do të ketë vlerën e 144.5 miliardë lekëve, në rritje me 19.4% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022 dhe me pothuajse 80% krahasuar me tremujorin e fundit të vitit 2023.

Muajt me vlerën më të lartë të emetimeve të reja do të jenë janari dhe shkurti. Në janar dhe shkurt, MFE parashikon të realizojë pothuajse 30% të volumit vjetor të huamarrjes për vitin 2024.

Gjatë këtyre muajve, kërkesa më e lartë për borxh e qeverisë mund të vazhdojë të ushtrojë një lloj trysnie për rritje të lehtë të yield-eve, që sidoqoftë deri tani ngelen në nivele relativisht të ulëta. Diferenca mes normës bazë të interesit dhe yield-t të bonove 12-mujore qysh prej vitit të kaluar ndodhet pranë niveleve më të ulëta historike.

Ngadalësimi i ndjeshëm i rritjes së normave të interesit nga Banka e Shqipërisë vitin e kaluar ka ndikuar ndjeshëm në ruajtjen e yield-eve të ulëta për borxhin qeveritar.

Banka e Shqipërisë në muajin nëntor aplikoi rritjen e fundit të normës bazë të interesit, duke e çuar atë në 3.25%, nivelin më i lartë i dekadës së fundit. Sidoqoftë, norma bazë në Shqipëri është ende ndër më të ulëta në Europë. Në muajin nëntor, Banka e Shqipërisë paralajmëroi rritje të mëtejshme të normës bazë për të siguruar kthimin e inflacionit në objektiv, por megjithatë në mbledhjen e fundit të muajit dhjetor Këshilli Mbikëqyrës vendosi ta mbajë normën bazë të pandryshuar.

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë pritet të zhvillojë mbledhjen e parë vjetore në mesin e kësaj jave, në të cilën pritet të miratohet edhe kalendari i mbledhjeve për vitin 2024. Gjasat janë që mbledhja e parë për vendimmarrjen e politikës monetare të vendoset të mërkurën e fundit të janarit ose të mërkurën e parë të shkurtit, pas të cilës tregu do të marrë sinjale të reja për kursin e politikës monetare.

Mbështetur në orientimet e dhëna në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, të paktën një rritje e normës bazë të interesit ka të ngjarë të ndodhë në tremujorin e parë 2024. Inflacioni në tremujorin e fundit e ka ndërprerë rënien dhe në dhjetor të vitit të kaluar u rrit lehtë në 4%. Sinjale më inkurajuese ka dhënë inflacioni bazë (që përjashton çmimet e produkteve ushqimore dhe energjetike), që ka vazhduar rënien për dhjetë muaj me radhë dhe në dhjetor 2023 zbriti në 3.2%.

Vendimet e Bankës së Shqipërisë do të kenë një ndikim të rëndësishëm në trajektoren e yield-eve në muajt e ardhshëm, sidomos për instrumentet me afate më të shkurtra maturimi. Nëpërmjet mekanizmit të transmetimit, ecuria e yield-eve do të ketë një rol të rëndësishëm edhe çmimin e kredisë për sektorin privat. Vitin e kaluar kreditimi në Lekë shënoi rritje me 9%, edhe falë normave ende të ulëta të interesit./Monitor

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin