Italia mban gjallë shpresën e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për negociatat, Zaev më 29 tetor në Romë

Në 29 tetor, kryeministri maqedonas Zoran Zaev do ushëtojë drejt Romës ku do të takohet me kryeministrin italian Giuseppe Conte, i cili javën e shkuar ishte për vizitë në Tiranë.

Vizita e Zaev do zhvillohet pas deklaratës së Kryeministrit Italian se Roma zyrtare do t'i propozojë BE çeljen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në muajin nëntor.

Birn shkruan se “Udhëtimi i Zaevit vjen përpara takimit të Këshillit të Ministrave të BE-së që do të zhvillohet në 19 nëntor, kur Italia dhe vendet e tjera anëtare të bllokut pritet të bëjnë presion për një diskutim të ri të çështjes së zgjerimit”.

/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Dy liderat botëror Boris Johnson dhe Joe Biden takohen në Shtëpinë e Bardhë