Zaloshnja: 47% ndjehen të përfaqësuar nga qeveria, por vetëm 30% e konsiderojnë të pakorruptuar

Foto ilustruese

Rreth 47% e shqiptarëve e ndjejnë veten të përfaqësuar nga institucionet e qeverisjes qendrore. Ndërkohë, vetëm 30% mendojnë se qeveria qendrore është pak ose aspak e korruptuar.

Kështu më rezultoi nga një sondazh i zhvilluar në terren anembanë Shqipërisë, si pjesë e një studimi të gjerë ballkanik, që do të publikohet i plotë së shpejti.

Rezultatet e mësipërme tregojnë se rreth 17% e shqiptarëve e ndjejnë veten të përfaqësuar nga qeverisja qendrore, edhe pse mendojnë se ajo është disi ose shumë e korruptuar.

Të ngjashme janë përqindjet edhe për qeverisjen lokale.

Rreth 51% e shqiptarëve e ndjejnë veten të përfaqësuar nga institucionet e qeverisjes lokale. Ndërkohë, vetëm 33% mendojnë se qeverisja lokale është pak ose aspak e korruptuar. Pra, rreth 18% e shqiptarëve e ndjejnë veten të përfaqësuar nga qeverisja lokale, edhe pse mendojnë se ajo është disi ose shumë e korruptuar.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përçarja e PD mes Berishës dhe Bashës, mendoni se garanton fitoren e PS në 6 bashkitë?×

Lajmi i fundit

John

I ftohti polar në Shqipëri, ISHP këshilla qytetarëve: Vishuni trashë dhe dilni të shoqëruar