Zaloshnja: Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të ardhur nga rrethe të tjera, treçereku i kanë prindërit të ardhur

Zaloshnja: Gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të ardhur nga rrethe të tjera, treçereku i kanë prindërit të ardhur

Foto ilustruese

Në fund të vitit të shkuar, dizenjova dhe drejtova një vrojtim statistikor socio-ekonomik në territorin e Bashkisë Tiranë (urban e rural). U anketuan 1128 banorë të rritur, të shpërndarë në mënyrë proporcionale në të gjithë territorin e bashkisë, për ta përfaqësuar popullsinë e rritur sa më mirë nga pikpamja gjinore, moshore, dhe gjeografike.

Aktualisht Bashkia Tiranë ka rreth 581 mijë banorë të rritur (18 vjeç e sipër), nga të cilët rreth 484 mijë banojnë në zonat urbane (në 11 minibashkitë origjinale dhe në zonat urbane rreth tyre). Pikërisht për këta banorë të rritur urbanë të Tiranës, po paraqes këtu një radiografi demografiko-politike, me numra të llogaritur përmes vrojtimit statistikor të sipërcituar.

Për t’u veçuar është gjetja se gjysma e zgjedhësve urbanë të Tiranës janë të ardhur nga rrethe të tjera, ndërsa treçereku i kanë prindërit të ardhur nga rrethe të tjera (shihni tabelat më poshtë).

 

 

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

‘Kur u vetë dorëzova në Degën e Brendshme të Durrësit, kryetari i ra kokës me grushte, kurse Kadri Hazbiu, më tha…’/ Historia e ‘majorit’ që sfidoi Sigurimin e Shtetit

‘Kur u vetë dorëzova në Degën e Brendshme të Durrësit, kryetari i ra kokës me grushte, kurse Kadri Hazbiu, më tha…’/ Historia e ‘majorit’ që sfidoi Sigurimin e Shtetit