Zaloshnja: Kukësi ra, Hasi mbahet…

Zaloshnja: Kukësi ra, Hasi mbahet…

Foto nga votimet në Kukës

Qysh kur u pagëzua me emrin PS e deri dje, kjo parti nuk e kishte arritur kuotën 50% në territorin e bashkisë Kukës në gara të mirëfillta elektorale, parlamentare apo lokale. Madje deri para dy vjetësh, PS-ja nuk e kishte arritur as kuotën 40% - në zgjedhjet parlamentare të prillit 2021, ajo mori vetëm 37.8% të votave në territorin e Bashkisë Kukës (shihni grafikun 1).

Më 14 maj të këtij viti, kandidati Gjici i PS-së (që doli i pari në garën kryebashkiake) iu afrua shumë kuotës 50%, por nuk e kapi dot atë vetëm për 0.3%, ngaqë i dyti dhe i treti morën më shumë se gjysmën e votave.

Më së fundi, dje kandidati Halilaj i PS-së arriti ta kalojë kufirin 50%. Madje ai kaloi edhe kufirin 60%, duke siguruar postin e kryebashkiakut me 63.7% të votave të vlefshme. Kjo përqindje e lartë e djeshme e kandidatit socialist mund të shpjegohet statistikisht me rritjen e numrit të votave për të, krahasuar me të 14 majit (pothuaj 1400 vota më shumë se të Gjicit mori Halilaj – shihni grafikun 2), dhe nga ana tjetër mund të shjegohet edhe me mospjesëmarjen e votuesve të Bashkimit për Fitore (plot 2160 kuksianë më pak votuan dje për kandidatin e BF, krahasuar me 14 majin).

Ndër tre këshjellat e djathta verilindore ku PS nuk kishte arritur dot në 32 vjet të kalonte kuotën 50%, Tropoja ra më 14 maj – Byberi i PS-së mori 51.2% të votave. Kukësi ra dje, ku Halilaj mori 63.7% të votave. Mbahet ende Hasi, ku Mulaj i PS-së mori më 14 maj vetëm 44.1% to votave, dhe ku votuan vetëm 7900 zgjedhës.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës