Zaloshnja: Në zgjedhjet lokale bie pjesëmarrja, por…

Zaloshnja: Në zgjedhjet lokale bie pjesëmarrja, por…

Lajtmotivi i analizave pas zgjedhjeve lokale në Shqipëri është: “Dihet që në zgjedhje lokale bie pjesëmarrja, krahasuar me zgjedhjet paraardhëse politike”. Mëse e vërtetë, por…

Më 14 maj 2023, morën pjesë në zgjedhjet lokale pothuaj 1 milion e 400 mijë shqiptarë të rritur. Ndërsa dy vjet më parë, në zgjedhjet politike, votuan mbi 1 milion e 660 mijë shqiptarë të rritur. Fitorja e numrit të pjesëmarrësve ishte mbi 260 mijë, por ajo ishte e përqendruar pothuaj e gjitha tek opozita. Vetëm diçka mbi 10 mijë vota më pak morën kandidatët për kryebashkiakë të PS-së, krahasuar me votat që morën parvjet kandidatët për deputetë të PS+PSD…

Më 2015 (zgjedhjet e fundit lokale që nuk u bojkotuan nga opozita), pjesëmarrësit ishin rreth 160 mijë më pak se sa në zgjedhjet politike të 2013-ës, por firoja ishte e përqendruar kryesisht majtas. Plot 150 mijë më pak votuan për kandidatët për kryebashkiakë të PS+LSI+etj., krahasuar me sa votuan dy vjet më parë për kandidatët për deputetë të koalicionit PS+LSI+etj.

Më 2011, numri i pjesëmarrësve në zgjedhjet lokale ishte rreth 100 mijë më pak se sa në zgjedhjet politike të 2009-ës, por firoja ishte e përqendruar kryesisht djathtas. Vetëm 20 mijë vota më pak morën kandidatët socialistë për kryebashkiakë/kryekomunarë, krahasuar me kandidatët për deputetë të koalicionit socialist të 2009-ës.

Më 2007, numri i pjesëmarrësve në zgjedhjet lokale ishte rreth 120 mijë më pak se sa në zgjedhjet politike të 2005-ës, por firoja ishte e përqendruar kryesisht djathas. Plot 110 mijë vota më pak morën kandidatët e djathtë për kryebashkiakë/kryekomunarë, krahasuar me kandidatët për deputetë të koalicionit të djathtë të 2005-ës.

Më 2003, numri i pjesëmarrësve në zgjedhjet lokale ishte rreth 110 mijë më pak se sa në zgjedhjet politike të 2001-shit, por firoja ishte e përqendruar kryesisht majtas. Plot 100 mijë vota më pak morën kandidatët e majtë për kryebashkiakë/kryekomunarë, krahasuar me kandidatët për deputetë të koalicionit të majtë të 2001-shit.

Periudha 1996-2000 ishte e turbullt elektoralisht, prandaj nuk vlen të analizohet. Kurse 1992-shi përbën rastin më të veçantë elektoral nga pikpamja statistikore. Në zgjedhjet lokale të korrikut 1992, numri i pjesëmarrësve ra plot 200 mijë brenda katër muajve nga zgjedhjet historike politike të 22 marsit 1992. Dhe praktikisht e gjithë firoja e pjesëmarrësve ishte djathtas…

Shënim në lidhje me kryeqytetin: Më 14 maj 2023, numri i pjesëmarrësve në territorin e Bashkisë Tiranë ishte rreth 80 mijë më pak se sa në zgjedhjet politike të parvjetshme. Por firoja e pjesëmarrësve ishte 3/8 majtas dhe 5/8 djathtas, që solli si rrjedhojë një epërsi të Veliajt prej 60 mijë votash ndaj rivalit të dytë në garë…

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Arrestimi i Vangjush Dakos, detaje nga dosja hetimore: Ndërtuesi nuk respektoi kushtet teknike, pallati nuk duhej koaluduar

Arrestimi i Vangjush Dakos, detaje nga dosja hetimore: Ndërtuesi nuk respektoi kushtet teknike, pallati nuk duhej koaluduar