Zbardhet drafti, PS ndryshon Statutin! Do të shkarkojë kryetarët e degëve në 61 bashkitë e vendit, rizgjidhen me rregullat e reja, në çdo degë shtohet Sekretari Ekzekutiv

Partia Socialiste do të shkarkojë kryetarët në 61 degët e saj në vend dhe do të bëjë rizgjedhjen e tyre sipas rregullave të reja. Report Tv ka zbardhur draftin që PS do dërgojë në Kongresin që do të mbajë më 9 prill.

Kërkesa e tyre për ndërprerjen e mandatit të kryetarëve të degëve, arsyetohet nga PS  për t’i hapur rrugë implementimit të ndryshimeve në organizimin e strukturës së drejtimit në nivel bashkie.

Procesi i zgjedhjes së strukturave drejtuese do të zhvillohet në periudhën 1 Maj – 15 Qershor 2022. Gjithashtu degëve të PS do i shtohet edhe posti i Sekretarit Ekzekutiv.

Po si do zgjidhen kryetarët e rinj të degëve dhe Sekretari Ekzekutiv?

nenin 26 të statutit të PS përcaktohet mënyra se si do të zgjidhen kryetarët e rinj të degëve, të cilët kanë një mandat 4-vjeçar

1. Kryetari i partisë i bashkisë përzgjidhet mes kandidatëve të propozuar nga mbledhja e zgjeruar e Asamblesë Socialiste të bashkisë dhe me miratimin e Kryesisë sipas procedurës së përcaktuar në Librin e rregullave.
2. Mandati i kryetarit të partisë të bashkisë është, si rregull, katër vjet. Ai ndërpritet para kohe kur kryetari i partisë i bashkisë:
a. Jep dorëheqjen;
b. Shkarkohet nga Kryesia e Partisë për dobësi në punë e shkelje të normave të Statutit dhe etikës;
c. Humbet besimin e anëtarësisë dhe të organizatave socialiste të bashkisë, nuk fiton në mocionin e votëbesimit të zhvilluar për të;
d. Humbet në zgjedhjet vendore ose arrin rezultat më të dobët se zgjedhjet e mëparshme politike në bashkinë përkatëse.
3. Në rastet e mësipërme, mandati ndërpritet automatikisht. Në mungesë të kryetarit të partisë të bashkisë, detyrat e tij i kryen Sekretari ekzekutiv, ose një i ngarkuar nga Kryesia e Partisë, deri në zgjedhjen e kryetarit të ri.
4. Kryetari i partisë i bashkisë është anëtar i Asamblesë Kombëtare (AK), si përfaqësues i anëtarësisë së partisë të bashkisë përkatëse.
5. Kriteret, procedura e zgjedhjes dhe e shkarkimit si dhe detyrat kryesore të kryetarit të partisë të bashkisë përcaktohen në Librin e Rregullave.

Ndërsa neni 27 përcakton mënyrën se si do të zgjidhet sekretariati ekzekutiv në nivel bashkie. Sekretari Ekzekutiv do zgjidhet në nivel bashkie dhe do të jetë punonjës me kohë të plotë dhe përgjigjet për administrimin e aktivitetit të përditshëm të partisë.

1. Pranë çdo Asambleje Socialiste të Bashkisë ngrihet Sekretariati ekzekutiv që drejtohet nga një person i përzgjedhur nga Sekretariati ekzekutiv i Partisë, i cili do të ushtrojë funksionin e Sekretarit Ekzekutiv.
2. Sekretari Ekzekutiv i Partisë në nivel bashkie është punonjës me kohë të plotë dhe përgjigjet për administrimin e aktivitetit të përditshëm të partisë, dokumentacionin, burimet materiale dhe çdo aspekt tjetër administrativ të funksionimit të partisë në nivel bashkie. Në punën e tij ai mund të ndihmohet dhe nga staf mbështetës.
3. Për zbatimin e detyrave të tij Sekretari Ekzekutiv përgjigjet përpara Kryetarit të Partisë së Bashkisë si dhe Sekretariatit Ekzekutiv të Partisë Socialiste.
4. Kriteret, procedura e përzgjedhjes, kushtet e punës, paga, mënyra e raportimit, struktura si dhe detyrat funksionale të Sekretarit ekzekutiv të partisë së bashkisë përcaktohen në Librin e Rregullave.

Kongresi i PS që do të mbahet më 9 prill do të nis në orën 12.00 dhe do të mbyllet në orën 15.00, ku në fjalën hapëse të punimeve do e këtë Sekretari i Përgjithshëm, Damian Gjiknuri. Pjesë e diskutimeve do të jetë edhe Këshillimi Kombëtar, si dhe diskutimet që do të shërbejnë për hapjen e fuqizimin e PS. Fjalën do e mbajë edhe kryeministri dhe kreu i PS, Edi Rama, ndërsa në fund do të miratohen ndryshimet e statutit. (Kliko këtu për të lexuar axhendën)

Vendimi

 

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Erlandi: 07/04/2022 14:33

  gjithmone analiza behet per kryetaret e partise dhe ne cdo zgjedhje jane ata qe kalojne ne site dhe nuk behet asnjehere analize per drejtuesit e qarqeve apo deputetet e zonave. kur humbin pergjegjes jane kryetaret ama kur fitojne gjoksin e rrahin deputetet

  Përgjigju
 • Iris: 05/04/2022 01:49

  /TOSI/,nuk te bejne syte,ashtu e kane katranosur.Kete lemsh injorance e kuptoj keshtu:1-Me termin /kryetar partie bashkie/,ndoshta supozojne qe krytari i partise te jete dhe i bashkise.2-Me termin /kryetar partie/ndoshta nenkoptojne /kryetar i deges se partise/,sepse keshtu sic e kane shkruar,mund te shkosh nga kryetari me i thjeshte i nje dege e deri tek Rama me supozime 3- Behet fjale per kryetar partie dhe kryetar bashkie si poste te vecanta qe ne kete shkrese duhet t'i ndaje nje presje ne mes,e cila ne kete rast ka ikur ne drejtim te paditur (p.sh.:kryetar partie,bashkie).Me kujtohet nje here kam degjuar per nje rast gjyqi ne drejtesine amerikane,ku ne nje rast /vendosja e presjes/ ne dokumentet zyrtare, i kushtoi njeres pale ne gjyq miliona dollare.Personalisht,mendoj qe behet fjale per variantin (3).

  Përgjigju
 • Tosi: 04/04/2022 20:04

  Me bejne syte apo eshte shkruar "kryerari i partise i bashkise"??? Ose eshte lapsus ose eshte nga ato te trashat fare juridike. Bashkia ka kryetar po jo partie, bashkie. Mund qe lokalisht nje subjekt partiak te organizohet si ti doje qefi por mos perdore terma ne nje forme kaq te papergjegjshme. Wtf!?!? O ju merhume prokurore keni sy apo skeni!

  Përgjigju
 • Ballagat - lushnje: 04/04/2022 18:08

  Ketu pos u honen qani greca bashkim myftari e te tjere Nuk fiton partija socjaliste ska shance. Keta Jane klyshte e fatos tushes. Ne votuam per keta e keta vjedhin per vete vetem te komuna nuk i gje ne ash dhe njehere aty .. keta kan qen te dy veterinere te lopeve . Do drejtojn keta populli.

  Përgjigju
 • Armend: 04/04/2022 16:51

  Kryetaret qe zgjidhen duhet te jene te duhur per ate post qe marin dhe heqja e atyre te cilet nuk e bejne punen ne menyren me te mire duhet te hiqen dhe ky eshte nje vendim i denje i marre nga ju

  Përgjigju
 • Gazmet: 04/04/2022 15:10

  Heqja e atyre qe nuk e bejne punen e vet sic duhet esht nje vendim shume i drejte.

  Përgjigju
 • Manoli: 04/04/2022 14:41

  Hiqeni ate debilin e Himares. Nga momenti qe eshte zgjedhur kryetari I Ps-s ne Himare di vetem te pij raki neper kafeneve. Nje mashtrues ordiner

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)