Zbërthehet skema e trafikimit të emigrantëve nga Lindja e Mesme! Transportoheshin me kamion nga Greqia drejt kufirit shqiptar, arrestohen 5 persona

Policia greke në Janinë ka zbuluar dhe goditur tentativën e trafikimit të emigrantëve të paligjshëm për në Shqipëri përmes pikës kufitare të Kakavijës.

5 anëtarë të grupit u arrestuan ndërsa u parandalua trafiku i 17 emigrantëve nga Lindja e Mesme, me kamion nga Greqia në Shqipëri. Sipas policisë greke u sekuestruan më shumë se 12 mijë euro të paguara nga emigrantët për kalimin e paligjshëm.

Kamioni i drejtuar nga shtetas grekë, po shkonte në drejtim të Kakavijes dhe gjatë kontrollit u gjetën në të 8 emigrantë të paligjshëm. 9 emigrantë të tjerë u gjetën ende në shtëpitë e tyre, në pritje për t’u transportuar nga trafikantët.

Hetimi policor që pasoi, zbuloi ekzistencën e një qarku, anëtarët e të cilit, të paktën gjatë muajit të fundit, ishin aktivë në trafikimin e paligjshëm të të huajve përmes kufirit Greko-Shqiptar.

Policia greke ka zbërthyer dhe skemën si funksiononte grupi.

FIllimisht gjendeshin emigrantët, u sigurohej strehim duke i fshehur në shtëpitë e tyre, më tej shtetas grekë transportonin me kamionë në kufirin me Shqipërinë dhe aty dy bashkëpunëtorë shqiptarë, i prisnin duke i kaluar në këmbë në territorin shqiptar.

Çmimi që një emigrant paguante arrinte deir në -200- euro, gjysma e të cilave merrej nga "transportuesi".

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

FOTO/ 246-vjetori i Pavarësisë së SHBA-ve, i pranishëm Meta dhe presidenti i sapozgjedhur Bajram Begaj! Priten nga ambasadorja Yuri Kim