Zbulimi i fundit në Egjipt, arkeologët nxjerrin nga shkëmbi 40 mumje me dorëshkrime demotike (FOTO)

Mumjet e gjendura nga arkeologët në Touna El-Jabal

EGJIPT- Zbulimi i parë arkeologjik i shpallur për vitin 2019, është një vend me 40 mumje dhe një numër të shumtë objektesh qeramike, sarkofagë dhe papirusë më ngjyrë. Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Antikiteteve Egjiptiane, përmes një postimi në një rrjet social.

Zbulimi është bërë në Touna El-Jabal, pranë Minya, pak më shumë se 200 km në jug të Kajros. Sipas autoriteteve egjiptiane, 40 mumjet u gjendën në dhoma varrimi të cilat u gërmuan në shkëmb.

Arkeologët besojnë se u përkasin një familjeje të klasës së mesme, që ndoshta mund të ketë jetuar në periudhën Ptolemaike, Romake ose Bizantine. Midis tyre, dhjetë mendohet se janë fëmijë. Mumjeve u janë pikasur gjithashtu edhe dorëshkrime demotike, e njohur si një formë e thjeshtuar e shkrimit të priftërinjve në Egjiptin e Lashtë. 

Ky është i treti vit radhazi që Touna El-Jabal lakohet në Egjipt si vend i thesareve arkeologjike. 

  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U dëmtuan nga tërmeti, lista me 28 pallatet që do të shemben në Tiranë