Zbulohet në Izrael qyteti antik 5000-vjeçar

Qyteti antik në Izrael

 Në Izrael është zbuluar  një qyteti 5000-vjeçar, që banohej nga 6 mijë persona.

Në qytetin 160 hektarë ndodhen mbetjet e ndërtesave, rrugëve apo hapësirave publike.

Sipas "The Sun", arkeologët nga Autoriteti i Antikiteteve në Izrael kanë gërmuar në  En Sur për dy vjet e gjysmë, e cila është e vendosur afër qytetit të ri të Harishit në Izraelin e Veriut.

"Kjo ndryshon në mënyrë dramatike atë që dimë për periudhën dhe fillimin e urbanizimit në Izrael. Ky është një qytet i madh një megalopol në lidhje me epokën e bronzit të hershëm, ku mijëra banorë  jetuan dhe tregtuan me rajone të ndryshme dhe madje me kultura dhe mbretëri të ndryshme në zonë", janë shprehur arkeologët.

Autoriteti i Antikiteteve në Izrael e përshkroi si "Epokën e bronzit të New Yorkut të hershëm" si  një qytet kozmopolit dhe të planifikuar në mënyrë shumë të rregullt.

Një zbulim interesant në këtë zonë ishte  një ndërtesë që dyshohet se është tempull, i cili përmban një legen guri të madh, që mendohet se mbante ujëra rituale.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    S'ka marrëveshje për reformën, a duhet të ketë qeveri tranzitore përpara zgjedhjeve parlamentare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Thaçi sulmon Kurtin, kërkon të hiqet edhe karantinimi 7 ditë për shqiptarët: Hapet me Serbinë dhe e mbyllë Kosovën nga Shqipëria