Zbuloni mënyrën e thjeshtë se si të shmangni rrezikimin e jetës së fëmijës suaj

Zbuloni mënyrën e thjeshtë se si të shmangni rrezikimin e jetës së fëmijës suaj

Foto ilustruese

Pedofilia apo  rrëmbimi i fëmijëve janë pjesë të një shoqërie dhe prindërit duhet t’i ruajnë fëmijët nga këto.

Por si mund të parandalohet që fëmija juaj të jetë në rrezik.

Kur një i huaj po troket në derë ndërsa fëmija është vetëm në shtëpi ose kur një njeri miqësor ofron me mirësi ta sjellë në shtëpi, duhet të ekzistojë një fjalë kod.

Çdo familje duhet të ketë kodin e tyre të komunikimit duke mos ia treguar askujt tjetër.

Fjala e kodit familjar është një masë e zgjuar dhe e lehtë e sigurisë që mund ta shpëtojë fëmijën tuaj nga shumë situata potencialisht të rrezikshme.

Për më tepër, do t'i mësojë ata të mos i besojnë çdo të huaji që afrohet dhe do t'i ndihmojë prindërit të ndihen të qetë kur i lënë të dalin vetëm.

Zgjedhja e një fjale me kod të veçantë është një detyrë serioze.

Duhet të jetë diçka e lehtë për t’u kujtuar, thënë dhe shkruar.

Në përgjithësi, duhet të jetë diçka që të gjithë anëtarët e familjes do ta njohin menjëherë.

Mund të jetë një objekt që të gjithë e pëlqejnë, një fjalë qesharake, apo edhe thjesht një letër.

Një fjalë që është shumë e ndërlikuar ose shumë e zakonshme nuk do të mbahet mend nga një fëmijë aq lehtë dhe fatkeqësisht, nuk do t'i shërbejë kur të ketë nevojë.

Një bloger i njohur me emrin Bert Fulks ndau idenë e tij të thjeshtë për fjalë kod me botën.

Ai ra dakord me 3 fëmijët e tij që letra me kod do të ishte një “X” i thjeshtë. Ata do të dërgonin "X" nëse duhej të iknin urgjentisht ose ndiheshin të pakëndshëm në situata të ndryshme.

Fëmijët mund ta përdorin këtë fjalë të kodit familjar në situata të ndryshme, për shembull, kur ato po lëvizin me një mik të familjes ose ndonjë tjetër.

Si prind, ju mund t'i njoftoni miqtë tuaj për kodin. Kur fëmija juaj e dëgjon atë, ata do të ndihen të sigurt dhe e dinë që nuk është e rrezikshme të futesh në makinën e tyre.

Sidoqoftë, në situata të tilla, fëmijët mund të njohin miqtë e familjes dhe ende t'i besojnë ata pa ndonjë provë.

Një i huaj mund të afrohej tek një fëmijë, duke pretenduar se ishte mik i familjes dhe të thoshte që mamaja ose babai i tyre u kërkuan që ta sillnin fëmijën në shtëpi.

Një situatë tjetër mund të ndodhë me fëmijët që qëndrojnë vetëm në shtëpi.

Disa të panjohur mund të përpiqen t'i mashtrojnë ata në hapjen e derës duke pretenduar se janë elektricistë apo punëtorë të tjerë të shërbimit.

Për të shmangur situata të pakëndëshme fëmijët tuaj do të kërkojnë gjithmonë fjalën e kodit.

Nëse të huajt nuk e dinë atë, dera nuk duhet të hapet me asnjë kusht.

Nëse për çfarëdo arsye të pakëndshme fëmijët tuaj ndahen nga ju, një fjalë kodi familjar mund t'i shpëtojë ata.

Të dëgjoni diçka me zë të lartë dhe të njohur do t'ju tërheqë vëmendjen tuaj më shpejt sesa thjesht "Mami!" Ose "Ndihmë!"

Sa më shpejt të reagoni, aq më shpejt do të shpëtojë fëmija juaj.

Është e rëndësishme të mos e bëni fëmijën tuaj të ndihet i frikësuar ose të mendoni se çdo situatë me një të huaj është me siguri e rrezikshme.

Gjëja më e rëndësishme për të kujtuar është të ndërgjegjësoni dhe t'i mësoni ata të jenë të kujdesshëm.

Një fjalëkalim familjar do t'i ndihmojë fëmijët të mësojnë se mund të lehtësojnë frikën dhe të shpëtojnë nga një situatë potencialisht e rrezikshme.

Nëse do të duhej të zgjidhnit një fjalë të fshehtë, çfarë do të ishte?

Ose mbase tashmë keni një dhe keni pasur nevojë ta përdorni më parë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Sveçla: 6 terroristë të plagosur po marrin ndihmë mjekësore, i bëjmë thirrje Serbisë të na i dorëzojë t’i çojmë para drejtësisë! Plani i Vuçiçit dështoi

Sveçla: 6 terroristë të plagosur po marrin ndihmë mjekësore, i bëjmë thirrje Serbisë të na i dorëzojë t’i çojmë para drejtësisë! Plani i Vuçiçit dështoi