Zbuloni përfitimet në organizmin tuaj nëse konsumoni ujë të ngrohtë

Zbuloni përfitimet në organizmin tuaj nëse konsumoni ujë të ngrohtë

Foto ilustruese

Shumica e njerëzve pinë një filxhan kafe ose një filxhan ujë të ftohtë menjëherë pas zgjimit. Por, del se, në mënyrë që të përfitoni më shumë nga pirja e lëngshme në mëngjes, duhet të shijoni një filxhan ujë të ngrohtë.

Studime të shumëfishta kanë treguar se pirja e ujit të ngrohtë në një stomak bosh ofron një bollëk të gjerë të përfitimeve shëndetësore dhe është një nga mënyrat më të mira për të filluar ditën tuaj për produktivitet maksimal.

Këtu është një listë e shkurtër që përshkruan disa nga këto përfitime shëndetësore:

1. Lehtëson dhimbjen

Pirja e ujit të ngrohtë ka aftësinë të zvogëlojë ënjtjen në fyt, e cila siguron një lehtësim të përkohshëm të dhimbjes. Ajo me të vërtetë punon mrekulli për fytin e irrituar dhe të thatë.

Kjo është sidomos e dobishme gjatë mëngjesit kur zgjoheni me një fyt të thatë që ju shkakton dhimbje gjatë gëlltitjes. Çuditërisht, një përmirësim i dukshëm mund të përjetohet pas marrjes së gllënjkës së parë të ujit të ngrohtë. Në fund të fundit, uji i ngrohtë gjithashtu zbut dhimbjet duke i zbutur muskujt e stomakut.

2. Përmirëson lëvizjet e muskujve

Një studim i bërë nga Journal of Neurogastroenterology dhe Motility ka treguar se deri në 58 për qind e pacientëve që vuajnë nga achalasia, një gjendje në të cilën muskujt e pjesës së poshtme të ezofagut dështojnë të relaksohen, kanë përjetuar përmirësime të dukshme në gjendjen e tyre pasi pinë ujë të ngrohtë .

Pirja e një gote me ujë të ngrohtë në stomak bosh është një mënyrë e mirë për të stimuluar zorrës së trashë për të lëvizur zorrët më të lehtë. Përveç kësaj, ajo vendos trupin për absorbimin më të mirë të ushqimit gjatë ditës.

3. Përmirëson sistemin e qarkullimit të gjakut

Pirja e ujit të ngrohtë përmirëson rrjedhjen e gjakut në sistemin e qarkullimit të gjakut të trupit. Është treguar shkencërisht se kur trupi ekspozohet në temperaturë të ngrohtë, rrjedha e qelizave të gjakut fillimisht rritet nga një sasi dramatike.

Pastaj, ajo bie përsëri në normën normale të rrjedhjes së gjakut dhe fillon të rritet gradualisht sa më gjatë të jetë e ekspozuar ndaj ngrohtësisë. Uji i ngrohtë në thelb përmirëson qarkullimin duke ngrohur trupin nga brenda.

4. Humbje peshe

Ndërsa duke qëndruar mirë i hidratuar është përgjithësisht e dobishme për humbje peshe, rezulton se duke marrë atë të ngrohtë është mënyra më e mirë për të konsumuar këtë lëng. Në një studim të bërë nga Journal of Natural Science, Biologjia dhe Mjekësia u përqendruan në një grup grash mbipeshë, të cilëve iu dha sasi e madhe e ujit të ngrohtë. Në fund të studimit, u konstatua se gratë kishin përjetuar një rënie të dukshme në oreksin, peshën dhe indeksin e masës trupore.

Pse pirja e ujit të ftohtë është e dëmshme për ju?

Ujë i ftohtë ngushton enët e gjakut, e cila zvoglon hidratimin.

Pirja e ujit të ftohtë shkakton trupin të punojë fort për të tretet ushqimi pasi lëngjet e ftohta ngurtësojnë yndyrat në gjak

Trupi zgjeron energjinë kur pini ujë të ftohtë në mënyrë që të ngroheni dhe ta përdorni atë

Uji i ftohtë formon muskujt të tepërt në sistemin e frymëmarrjes, duke çuar në mbingarkesë dhe rrezik më të lartë të infeksioneve si infeksioni i fytit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS