Zbuluan identitetet e Inteligjencës, Gjykata e Stambollit dënon gazetarët 

Gjykata e Stambollit dha verdiktin e saj në lidhje me çështjen e tetë gazetarëve të cilët u arrestuan në mars për zbulimin të  identiteteve të anëtarëve të Organizatës Kombëtare të Inteligjencës (MIT) së Turqisë.

Gjykata Rajonale e  Drejtësisë në Stamboll dënoi redaktorin e të përditshmes ” Yeni Yasam “ Aydin Keser, redaktorin ekzekutiv të gazetës Mehmet Ferhat Çelik dhe redaktorin e gazetës Yeni Cag Murat Agirel me katër vjet, tetë muaj dhe shtatë ditë secili.

Kryeredaktori i OdaTV Baris Pehlivan dhe një nga gazetaret e saj, Hulya Kilinc, janë dënuar me tre vjet e nëntë muaj për zbulimin e informacionit dhe dokumenteve në lidhje me aktivitetin e inteligjencës.

Ndërkohë që liroi nga akuzat  drejtorin e lajmeve OdaTV Baris Terkoglu dhe Eren Ekinci për të gjitha krimet.

Sipas vendimit të gjykatës Terkoglu mund të kërkonte kompensim për kohën që u mbajt në burg. Çështja e redaktorit Birgun Erk Acarer, një i pandehur i arratisur, është ndarë nga çështjet e tjera. 

  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Nga lodhja kronike, pagjumësia dhe problemet në zemër, këto janë simptomat e sëmundjes së zgjatur të shkaktuar nga Covid-19