Zelanda synon ndalimin e tregtimit të cigareve, Ministrja e Shëndetësisë: Deri në vitin 2025 synojmë 'ta zhdukim'

Zelanda synon ndalimin e tregtimit të cigareve, Ministrja e Shëndetësisë: Deri në vitin 2025 synojmë 'ta zhdukim'

Foto ilustruese

Nga vit i ardhshëm, Zelanda do ndaloj duhanin. Sipas legjislacionit që u aprovua të martën në parlament thuhet se personat e lindur pas vitit 2008 nuk do mund të blejnë cigare. Kjo do të thotë se numri i njerëzve që mund të blejnë duhan do të tkurret çdo vit. Deri në vitin 2050, për shembull, 40-vjeçarët do të jenë shumë të rinj për të blerë cigare. Ministrja e Shëndetësisë Ayesha Verrall, e cila prezantoi projektligjin, tha se ishte një hap “drejt një të ardhmeje pa duhan”.

 “Mijëra njerëz do të jetojnë më gjatë, jetë më të shëndetshme dhe sistemi shëndetësor do të jetë 5 miliardë NZ (3.2 miliardë dollarë) më mirë nga mos nevoja për të trajtuar sëmundjet e shkaktuara nga pirja e duhanit”, tha Dr Verrall.

Shkalla e duhanpirjes në Zelandën e Re është tashmë në nivelet më tëMi ulëta historike, me vetëm 8% të të rriturve që pinë duhan çdo ditë sipas statistikave të qeverisë të publikuara në nëntor – nga 9.4% që ishte vitin e kaluar.  Do të shoqërohet me një sërë masash të tjera për ta bërë duhanin më pak të përballueshëm dhe të aksesueshëm, duke përfshirë reduktimin në mënyrë dramatike të sasisë së ligjshme të nikotinës në produktet e duhanit dhe detyrimin e tyre për t'u shitur vetëm përmes dyqaneve të specializuara të duhanit, në vend të dyqaneve dhe supermarketeve. Vendi ka rritur gjithashtu fondet për shërbimet shëndetësore dhe fushatat ndërgjegjësuese.

Numri i dyqaneve të lejuara ligjërisht për të shitur cigare do të reduktohet në një të dhjetën e niveleve ekzistuese – nga 6000 në vetëm 600 në mbarë vendin. Ligjet kaluan leximin e tyre përfundimtar të martën në mbrëmje dhe do të hyjnë në fuqi në vitin 2023, ndërsa Zelanda e Re përpiqet të arrijë qëllimin e saj për ta bërë vendin "pa duhan" deri në vitin 2025.

Ndërsa prezantoi ligjin në leximin e tij të parë në korrik, Verrall tha: “Për dekada ne kemi lejuar kompanitë e duhanit të ruajnë shitjet e tyre në treg duke e kthyer këtë produkt vdekjeprurës gjithnjë e më shumë në varësëi. Është e neveritshme dhe është e çuditshme. Ne kemi më shumë rregullore në këtë vend për sigurinë e shitjes së një sanduiçi sesa për një cigare. Ne duam të sigurohemi që të rinjtë të mos fillojnë kurrë të pinë duhan, kështu që do ta bëjmë shkelje shitjen ose furnizimin e produkteve të duhanit te të rinjve. Personat  e moshës 14 vjeçare kur ligji të hyjë në fuqi nuk do të jenë kurrë në gjendje të blejnë ligjërisht duhan."

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!