Zelensky në Gjermani për konferencën e rimëkëmbjes së Ukrainës, bisedime edhe me Olaf Scholz

Zelensky në Gjermani për konferencën e rimëkëmbjes së Ukrainës, bisedime edhe me Olaf Scholz

Presidenti Volodymyr Zelensky mbërriti në Gjermani ditën e sotme (11 qershor) për të marrë pjesë në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës dhe për t'u takuar edhe me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Sipas mediave të huaja, Konferenca e Rimëkëmbjes së Ukrainës 2024, e organizuar në Berlin, do të mbledhë zyrtarë qeveritarë, kompani dhe organizata për të adresuar nevojat e vazhdueshme të Ukrainës për rindërtim, duke u fokusuar kryesisht në infrastrukturën energjetike .

“Përballë terrorit ajror të Rusisë, zgjidhjet urgjente për sektorin energjetik të Ukrainës do të jenë prioriteti ynë kryesor”, tha Zelensky .

Zelensky dhe Scholz do të diskutojnë ndihmën ushtarake për Ukrainën, zgjerimin e kapacitetit të mbrojtjes ajrore dhe prodhimin e përbashkët të armëve, tha presidenti. Zelensky do të takohet gjithashtu me presidentin gjerman Frank-Ëalter Steinmeier dhe presidentin e Bundestagut Barbel Bas.

Gjatë qëndrimit të tij në Gjermani, Zelensky gjithashtu planifikon të vizitojë një bazë ushtarake ku stërviten ushtarakët ukrainas.

Vizita e Zelensky në Gjermani vjen menjëherë pasi Berlini lëshoi ​​një ndryshim të madh të politikës, duke lejuar Ukrainën të përdorë armë gjermane për të goditur objektivat brenda territorit rus.

 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ 'Dashninë tënde zemra kurrë s'ka me harrue', një ditë para ndeshjes tifozët e Kombëtares 'djegin' Dortmundin

VIDEO/ 'Dashninë tënde zemra kurrë s'ka me harrue', një ditë para ndeshjes tifozët e Kombëtares 'djegin' Dortmundin