Zgjedhjet dhe dekriminalizimi/ Ambasadori i OSBE-së i shkon në zyrë Kryeprokurorit

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela

TIRANE-Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela zhvilloi sot një takim me kreun e prezencës së OSBE-së në Shqipëri Bernd Borchardt. Sipas njoftimit të zyrës së shtypit të prokurorit të përgjithshëm në takim u diskutua mbi aspekte të rëndësishme, të tilla si roli i prokurorisë në fazën zgjedhore apo në  procesin e dekriminalizimit si dhe vlerësimin e  kapaciteteve të saj në perspektivën e reformave ligjore në këtë drejtim.

Gjithashtu temë e takimit ishte edhe mbështetja që OSBE ka dhënë dhe po jep për sistemin e drejtësisë në Shqipëri dhe projektet në të ardhmen. Në takim, vijon më tej njoftimi u diskutua edhe rreth forcimit të kapaciteteve institucionale përmes rritjes së bashkëpunimit mes prokurorisë dhe policisë gjyqësore, objekt i një studimi të kryer nga OSBE. Ky  studim, sipas prokurorisë do të pasohet nga një sërë aktivitetesh të tjera me qëllim implementimin e masave konkrete në këtë drejtim.

  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve