Zgjedhjet e 6 marsit u certifikuan pa asnjë kontestim nga KQZ, OSBE: Gur kilometrik i rëndësishëm! Ende punë për të rritur integritetin e procesit zgjedhor

Zgjedhjet e 6 marsit u certifikuan pa asnjë kontestim nga KQZ, OSBE: Gur kilometrik i rëndësishëm! Ende punë për të rritur integritetin e procesit zgjedhor

1625650039_osbeeeeee.jpg

'Gurë kilometrik i rëndësishëm për zgjedhjet në Shqipëri', kështu e ka konsideruar OSBE faktin se KQZ, për herë të parë, certifikoi zgjedhjet e 6 marsit pa asnjë konstatim. Me një reagim në Facebook, OSBE shkruan se ka ende shumë për të bërë për të rritur integritetin e procesit zgjedhor dhe për të garantuar standardet ndërkombëtare të zgjedhjeve.

"Një gur kilometrik i rëndësishëm për zgjedhjet në Shqipëri u arrit sot. Për herë të parë në historinë 30-vjeçare të proceseve zgjedhore pluraliste, rezultati i zgjedhjeve u certifikua pa asnjë kontestim. Prezenca e OSBE-së përgëzon administratën zgjedhore dhe partitë politike për këtë zhvillim domethënës, i cili vërteton edhe një herë profesionalizmin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ne kemi besim se ata do ta ruajnë këtë arritje të rëndësishme, pasi qytetarët shqiptarë meritojnë zgjedhje ku çdo votë respektohet. Sikurse tha Komisioneri Celibashi, ka ende shumë për të bërë për të rritur integritetin e procesit zgjedhor dhe për të garantuar standardet ndërkombëtare të zgjedhjeve. OSBE-ja qëndron e gatshme të kontribuojë në reformën zgjedhore dhe mbetet partnerja kryesore e KQZ-së në përpjekjet për zgjedhje gjithnjë e më të mira", thuhet në postim.


Lajmi kryesor:

6 Marsi, Celibashi: Zgjedhjet e para që KQZ certifikon pa asnjë kontestim! OSBE: Gur kilometrik i rëndësishëm


  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë