Zgjedhjet lokale, KQZ në Kosovë: Sot numërohen votat me kusht dhe ato të personave me aftësi të veçanta

Zgjedhjet lokale, KQZ në Kosovë: Sot numërohen votat me kusht dhe ato të personave me aftësi të veçanta

Kutia me vota

KOSOVË-Zëdhënësi i KQZ-së në Kosovë, Valmir Elezi, ka njoftuar se KQZ sot planifikon të numërojë votat me kusht dhe ato të personave me aftësi të veçanta.

“Gjatë ditës së sotme planifikojmë të bëhet numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta. Mediat dhe vëzhguesit do të njoftohen paraprakisht për orën e fillimit të numërimit”, ka deklaruar Elezi.

Kujtojmë se në Qendrën e Numërimit të Rezultateve, mbrëmjen e kaluar ka përfunduar numërimi i votave me postë.

Nga totali i votave nga diaspora, LK që udhëhiqet nga Lumir Abdixhiku ka arritur që të marrë më shumë vota se Vetëvendosja e Albin Kurtit, se PDK-ja e Memli Krasniqit dhe se AAK-ja e Ramush Haradinajt.

Nga totali i votave të diasporës, LDK-ja ka marrë gjithësej 3,158 vota, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë vetëm 2,692, AAK-ja e Haradinajt rreth 1,500 dhe PDK-ja ka marrë pak më shumë se 1 mijë vota.

Kujtojmë se zgjedhjet lokale në Kosovë u mbajtën më 17 tetor në një atmosferë demokratike pa incidente dhe me një pjesëmarrje të kënaqëshme. 43 për qind e qytetarëve me të drejtë vote dolën në zgjedhje, një dalje e ngjashme krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Spanjë/ Shoferi shqiptar ‘merr përpara’ dy persona! Akuzohet për vrasje të mbetur në tentativë

Spanjë/ Shoferi shqiptar ‘merr përpara’ dy persona! Akuzohet për vrasje të mbetur në tentativë