Zgjedhjet në Kosovë, partitë 
zotohen: Do njohim rezultatin

Zgjedhjet në Kosovë, partitë <br />zotohen: Do njohim rezultatin
Përfaqësues të partive politike që garojnë më 11 qershor, në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për kod të mirësjelljes për zgjedhje të lira, të ndershme dhe demokratike.

Në deklaratë, subjekte politike zotohen po ashtu edhe se do të njohin rezultatet e zgjedhjeve dhe do të kontribuojnë në zbatimin e tyre. 

Sa i përket partivë politike pjesëmarrëse në zgjedhje, PDK-ja ka arritur koalicion parazgjedhor me AAK-NISMA, duke patur si kandidat për kryeministër Ramush Haradinajn.

LDK është në koalicion me AKR’ me kandidat për shef të ekszekutivit Avdullah Hotin, ndërsa Vetëvendosja garon e vetme.

Ndërsa partitë politike vijojnë fushatën duke shpalosur programet e tyre mediat vendase publikojnë edhe sondazhe sipas të cilave pritet që fitues të jetë koalicioni PDK-AAK-Nisma.

Zgjedhjet e 11 qershorit zhvillohen pas shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës, ku pas mocionit të nisur nga opozita u rrëzua qeveria e kryesuar nga Mustafa.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Akuzat ndaj kryebashkiakut të Korçës se ishte dënuar në Greqi, Çuçi: Kundërshtarët tanë janë për të ardhur keq! Alternativa e tyre duhet refuzuar

Akuzat ndaj kryebashkiakut të Korçës se ishte dënuar në Greqi, Çuçi: Kundërshtarët tanë janë për të ardhur keq! Alternativa e tyre duhet refuzuar